Lek skojarzony dla pacjentów z POChP

Europejska Agencja Leków zatwierdziła pierwszy lek skojarzony z dwóch substancji rozszerzających oskrzela przeznaczony do stosowania raz na dobę u pacjentów dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Ultibro Breezhaler składa się z dwóch leków rozszerzających oskrzela: indakaterolu, długo działającego agonisty receptorów beta2-adrenergicznych (LABA) oraz glikopironium, długo działającego antagonisty receptorów muskarynowych (LAMA) - 85µg indakaterolu/43µg glikopironium, co stanowi odpowiednio 110µg/50µg w dawce mierzonej na kapsułkę.

Lek w programie badań klinicznych występował pod nazwą QVA149. Program badań klinicznych III fazy IGNITE wykazał, że preparat zdecydowanie poprawia czynność płuc, zmniejsza nasilenie duszności i konieczność używania leków doraźnych w porównaniu ze stosowanymi dotychczas terapiami standardowymi.

Badania kliniczne wykazały, że QVA149 ma akceptowalny profil bezpieczeństwa, bez wyraźnych różnic w porównaniu z pozostałymi lekami (placebo, indakaterol w dawce 150µg, glikopironium w dawce 50µg, tiotropium w dawce 18μg w próbie otwartej, połączenie salmeterolu i flutykazonu odpowiednio w dawkach 50µg i 500µg) pod względem występowania działań niepożądanych i ciężkich działań niepożądanych. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH