Legionella w szpitalnych łazienkach: zbyt mała świadomość zagrożenia

W czasie rutynowych badań Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku wykryła wysoki poziom bakterii legionelli w próbkach ciepłej wody pobranych w białostockim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał 17 czerwca decyzję administracyjną stwierdzającą skolonizowanie instalacji ciepłej wody użytkowej w szpitalu pałeczkami legionelli.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Andrzej Jarosz, rzecznik prasowy WSSE w Białymstoku, teraz szpital sam musi poradzić sobie z tym problemem.

Decyzja Powiatowego Inspektora Sanitarnego zawiera rygor natychmiastowej wykonalności i nakazuje szpitalowi doprowadzenie do stanu używalności sieć wodociągową.

- Nakazujemy także, aby nie korzystać z ciepłej wody i pryszniców do czasu doprowadzenia do odpowiedniej jakości instalacji wody ciepłej, zgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu, oraz przedstawić nam do wglądu wyniki badań wody, potwierdzające jej właściwą jakość. Po zakończeniu czyszczenia i dezynfekcji instalacji szpital ma siedem dni na przedstawienie nam wyników takich badan - mówi Jarosz.

Zakaz kąpieli
Po otrzymaniu decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego w USK nastąpiła pełna mobilizacja. Natychmiast został wprowadzony zakaz używania pryszniców.

- Od dwóch dni wszystkie rury są płukane gorącą wodą - z kranów leci prawie wrzątek, co jest najszybszą metodą, aby się bakterii legionelli pozbyć. Nasi hydraulicy odkręcają wszystkie krany, tak aby gorąca woda wypłukała cała instalację i nie pozostały w sieci żadne „martwe" ciągi, gdzie ten wrzątek nie dotrze. Dzisiaj wystąpimy także do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki, aby jeszcze zwiększono temperaturę wody na wejściu do szpitala - wszystko aby mieć pewność, że kolonie bakterii zostały zniszczone - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

W szpitalu na prawie 800 łóżek z niezliczoną liczbą punktów ujścia ciepłej wody to spora praca. Tym bardziej, że nie można przeoczyć żadnego. Jak przekonuje rzecznik, lada chwila będą pobierane kolejne próbki wody, które potwierdzą, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z zasadami i groźnej bakterii już w sieci wodnej nie ma.

Legionelloza - choroba cywilizacyjna
Wśród zakażeń szpitalnych legionelloza jest zagrożeniem marginalnym. Jednak, jak twierdzą eksperci, w skali kraju jest to problem niedoszacowany i wymagający znacznie lepszej diagnostyki. W żadnym przypadku nie wolno go bagatelizować. Pojawia się od czasu do czasu w prasowych doniesieniach przede wszystkim ze szpitali, elektryzując nie tylko pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH