Leczenie złamań osteoporotycznych: jest kilka pułapek Dr Michał Mielnik; FOT. PTWP

Złamania osteoporotyczne bywają skomplikowane i dotykają najczęściej pacjentów w zaawansowanym wieku. Takie połączenie sprawia, że proces leczenia stawia przed ortopedami wiele trudnych wyzwań. A jest o co grać - na szali z reguły stoi nie tylko poziom mobilności seniora, ale nierzadko jego udział w życiu społecznym.

O problematyce złamań osteoporotycznych eksperci dyskutowali podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, 9-11 marca), w czasie sesji "Ortopedia geriatryczna".

- Złamania osteoporotyczne faktycznie są w ortopedii problemem. Czy mamy odpowiednie implanty i metody na blokach operacyjnych, żeby te złamania leczyć? Co robić, żeby w miarę szybko zespolić np złamanie szyjki kości udowej i zastosować taki dobór implantu, by pacjent został jak najszybciej „uruchomiony rehabilitacyjnie”? - pytał ekspertów dr hab. Bogdan Koczy, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Istotne jest przygotowanie na niepowodzenia
- Złamania osteoporotyczne są tak specyficznymi złamaniami, że powinny się nimi zajmować zespoły, które mają doświadczenie w rozwiązywanie problemów śródoperacyjnych.  A takie powikłania to leczenie niesie. Trzeba sobie z nimi tak radzić, by z jednej strony nie przedłużyć zabiegu, a z drugiej zakończyć go z sukcesem - tłumaczył dr Michał Mielnik, lekarz kierujący oddziałem urazowo-ortopedycznym Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Dr hab. Wojciech Widuchowski, ortopeda z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich zgodził się ze stanowiskiem dr. Mielnika i dodał:

- Ośrodki muszą być także przygotowane na niepowodzenia takiego leczenia. U osób starszych, zwłaszcza z osteoporozą, może dojść do obluzowań, do kolejnych złamań. Trzeba wówczas wiedzieć, co robić, by takiego chorego z powrotem przywrócić do społeczeństwa.

Wojciech Widuchowski odniósł się także do problematyki złamań osteoporotycznych u osób w podeszłym wieku w obrębie stawu kolanowego.

- Jeżeli jest to poważne złamanie z przemieszczeniem, zaniechanie leczenia de facto skazuje na przywiązanie do łóżka, wózka czy kul. Natomiast w lżejszych złamaniach niezoperowanie, a szybkie "uruchomienie" takiej osoby nie zawsze jest złym postępowaniem - tłumaczył i zaznaczył: - U osób w zaawansowanym wieku nie wszystko musimy operować.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH