Leczenie schizofrenii: ten lek będzie można aplikować cztery razy w roku W kwietniu 2016 r. Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla leku przeciwpsychotycznego podawanego w formie iniekcji raz na trzy miesiące. Fot. Archiwum

Już niedługo w krajach UE dostępny będzie lek na schizofrenię, który wystarczy podawać pacjentowi raz na trzy miesiące - mówili eksperci w czwartek (21 kwietnia) na spotkaniu prasowym w Warszawie.

Od kilku lat również w Polsce dostępne są leki o przedłużonym działaniu, które można podawać raz w miesiącu, ale otrzymuje je znikomy procent chorych - nie są refundowane.

- W 1952 r. pojawił się pierwszy skuteczny lek na schizofrenię - chlorpromazyna. Wtedy wielokrotnie zmniejszyła się liczba pacjentów w szpitalach, szpitale zamykano, stawały się muzeami. Obecnie jesteśmy w przeddzień podobnej rewolucji - powiedział prof. Bartosz Łoza, prezes Towarzystwa Neuropsychiatrycznego.

Skomentował w ten sposób fakt, że w kwietniu 2016 r. Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla leku przeciwpsychotycznego podawanego w formie iniekcji raz na trzy miesiące.

Jak zaznaczył psychiatra, dzięki lekom przeciwpsychotycznym o przedłużonym działaniu (w skrócie LAI) poprawia się znacznie skuteczność leczenia chorych na schizofrenię. Z danych brytyjskich wynika, że liczba ich hospitalizacji, które są najdroższą formą opieki psychiatrycznej, spada o ponad połowę i są one o połowę krótsze - mówił.

Według prof. Łozy to z kolei powoduje, że chorzy mogą utrzymać lub podjąć pracę, a więc są produktywniejsi. Jest to o tyle ważne, że schizofrenia ujawnia się najczęściej u osób w młodym wieku.

- Dlatego leczenie schizofrenii preparatami długodziałającymi to interes również dla państwa. Poza tym praca jest najlepszym rodzajem rehabilitacji dla chorych psychicznie - ocenił specjalista.  

Przypomniał, że od kilku lat dostępne są również w Polsce leki o przedłużonym działaniu, które można podawać raz w miesiącu.

Dr Maja Polikowska z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaznaczyła, że w Polsce otrzymuje je znikomy odsetek chorych na schizofrenię, ponieważ nie są refundowane.

- A już odsetek osób leczonych tymi lekami przy pierwszym epizodzie choroby jest zatrważająco niski - podkreśliła specjalistka.

Z licznych analiz wynika, że chorzy na schizofrenię w bardzo małym stopniu przestrzegają zaleceń lekarzy, zwłaszcza gdy muszą przyjmować leki codziennie.

- Problemem jest to, że pacjenci z tym schorzeniem czują się zdrowi, a nie chorzy - tłumaczyła psychiatra.

Jak podają autorzy raportu "Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy", do którego odwoływali się eksperci podczas czwartkowego spotkania, aż 15-20 proc. pacjentów ze schizofrenią rezygnuje z przyjmowania leków już w pierwszych 7-10 dniach po opuszczeniu szpitala, co znacznie zwiększa ryzyko nawrotu. Wśród chorych, którzy doświadczyli nawrotu choroby w ciągu roku od jej pierwszego epizodu, aż 62 proc. nie stosowało leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH