Leczenie cukrzycy: ministerstwo chce dobrze płacić, ale tylko za efektywną terapię

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany w systemie leczenia cukrzycy. Resort chce utrzymać trzykrotną stawkę kapitacyjną dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale tylko wtedy, gdy skutkiem zastosowanej u diabetyków terapii będą konkretne efekty zdrowotne.

- Zwiększenie stawki kapitacyjnej za leczenie diabetyków w POZ poprawiło wykrywalność cukrzycy. Trzeba jednak ten mechanizm zmodernizować - mówił podczas środowego (6 marca) posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Jakie wyniki, taka płaca

Tematem posiedzenia podkomisji było rozpatrzenie informacji dotyczącej problemów polskiej diabetologii w kontekście profilaktyki i leczenia cukrzycy oraz rola lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w leczeniu tej choroby.

Zmiana metody zachęcającej do leczenia diabetyków przez lekarzy POZ to, jak tłumaczył minister, uzależnienie zwielokrotnienia stawki kapitacyjnej od efektów terapii; im lepszy wynik, tym większa stawka. - Hemoglobina glikowana na poziomie 6,5 - trzykrotna stawka. Jeśli wynik jest gorszy to odpowiednio mniej - tłumaczył Igor Radziewicz-Winnicki.

Dobre leczenie cukrzycy na poziomie POZ jest, zdaniem ministra, konieczne, choćby ze względu na to, że mamy w Polsce 860 diabetologów, a to za mało, żeby mogli skutecznie pomagać dwumilionowej rzeszy chorych.

Ale to nie jedyna zmiana jaką chce wprowadzić resort. Ministerstwo uważa, że lekarze POZ powinni zająć się profilaktyką cukrzycy, m.in. poradnictwem w zakresie zdrowego odżywiania, a także odchudzaniem otyłych pacjentów. Radziewicz-Winnicki przypomniał, że co roku NFZ przeznacza większe środki na leczenie cukrzycy w POZ. W 2011 roku było to 370 mln zł, a w 2012 roku już 380 mln zł.

Do samej idei płacenia lekarzom rodzinnym za efekt leczenia diabetyków nie ma zastrzeżeń prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Jednak już kryteria związane z poziomem hemoglobiny glikowanej, jego zdaniem, należy przedyskutować. - Zmieniły się zalecenia. Wskaźnik 6,5 dotyczy tylko osób, które leczą się na cukrzycę 5-7 lat - podkreślał prezes PTD.

Brakuje profilaktyki
Posłanka Beata Małecka-Libera (PO), przewodnicząca podkomisji, zwróciła uwagę na niedostateczną profilaktykę dotyczącą cukrzycy. - Mówienie o zdrowym odżywianiu oraz o ruchu wydaje się trywialne, jednak okazuje się, że chyba tego społeczeństwu potrzeba. Musimy wrócić do podstaw. Widocznie zagubiliśmy się gdzieś w tym zabieganym świecie - zauważyła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH