Szpitale, które przystąpiły do projektu certyfikacji "Szpital bez bólu" zapewniają pacjentom wyższy standard uśmierzania bólu pooperacyjnego, niż szpitale nieuczestniczące w projekcie.

Taki wniosek płynie z badania „Ból pooperacyjny w Polsce”. Badanie zostało przeprowadzone pod patronatem Polskiego Towarzystwa Badania Bólu w 50 polskich szpitalach – 25 uczestniczących w projekcie „Szpital bez bólu” i 25 niebiorących w nim udziału.

Wyniki badania zaprezentowano podczas IV Międzynarodowego Sympozjum „Postępy w leczeniu bólu” 10 października w Zakopanem.

65 proc. personelu medycznego ze szpitali ubiegających się o certyfikat „Szpital bez bólu” w ciągu ostatniego roku uczestniczyło w szkoleniach z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego. W szpitalach nieuczestniczących w projekcie, szkolenia przeszło tylko 42 proc. personelu medycznego.

– Szkolenie personelu jest niezwykle istotną kwestią. Szacuje się, że w ponad 50 proc. przypadków niepowodzenia związane z nieprawidłowym uśmierzaniem bólu pooperacyjnego wynikają z braku wiedzy personelu medycznego – mówi prof. Jerzy Wordliczek z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.

W szpitalach, które nie ubiegają się o certyfikat u 30 proc. pacjentów ból mierzony jest tylko w przypadku, gdy pacjent skarży się z jego powodu. Dla porównania taka sytuacja ma miejsce tylko w przypadku 10 proc. pacjentów szpitali ubiegających się o certyfikat.

Informacji na temat bólu pooperacyjnego i metod jego uśmierzania przed zabiegiem udziela pacjentom 80 proc. pielęgniarek i 50 proc. lekarzy ze szpitali uczestniczących w projekcie „Szpital bez bólu”. W szpitalach poza projektem, te informacje przekazywane są pacjentom przez 46 proc. pielęgniarek i 34 proc. lekarzy.

Projekt  został zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne we wrześniu 2008 r. Od tego czasu udział w projekcie zgłosiło 61 szpitali i 15 oddziałów z całej Polski. Podobał się artykuł? Podziel się!

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH