Leczenie SM: fumaran dimetylu ma zielone światło od badaczy

W grudniu ubiegłego roku prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych (obecnie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) uznał refundację fumaranu dimetylu (Tecfidery) w leczeniu SM za niezasadną. Dziś, jak zaznacza Rafał Zyśk, prezes Health Economics Consulting, ostatnie doniesienia naukowe podważają zasadność wszystkich zastrzeżeń podanych w opinii Agencji.

Czy to wystarczy jednak, aby lek dostał pozytywną rekomendację AOTMiT?

Jak zaznacza doc. Beata Zakrzewska-Pniewska z Katedry i Kliniki Neurologii I Wydziału Lekarskiego WUM w Warszawie, w kontekście najnowszych doniesień naukowych przedstawionych podczas prestiżowego kongresu American Academy of Neurology  (Waszyngton, 18-25 kwietnia 2015 r.), należy uznać fumaran dimetylu (Tecfidera) za jeden z leków, który rozpoczyna nową erę w leczeniu SM.

Najnowsze badania wykazały bowiem, że lek ten jest bezpieczny nie tylko w trakcie krótkoterminowej terapii, ale także w czasie leczenia długoterminowego. Pięcioletnie badania kliniczne pokazały m.in., że aż u 81,4 proc. pacjentów stosujących zarejestrowaną dawkę fumaranu dimetylu nie zaobserwowano progresji niesprawności, czyli narastania objawów choroby, a u 59,9 proc. pacjentów w nie występowały rzuty choroby.

- Wspomniane doniesienia naukowe świadczą jednoznacznie o tym, iż lek ten jest bardzo skuteczny - wyjaśnia Zakrzewska-Pniewska.

Dodaje, że doustna forma podania leku znacznie zwiększa stopień przestrzeganie przyjmowania leku przez pacjentów. Doc. Zakrzewska-Pniewska podkreśla również, że fumaran dimetylu jest obecnie najcześciej przepisywanym lekiem modyfikujacym przebieg stwardnienia rozsianego (SM) przez neurologow w USA i w Niemczech.

Według danych na 31 grudnia 2014 zastosowano go u ponad 135 000 pacjentów z SM.

Uzasadnienie kliniczne
Także Rafał Zyśk, prezes Health Economics Consulting zwraca uwagę na wysoką, utrzymującą się długoterminowo skuteczność oraz korzystny profil bezpieczeństwa fumaranu dimetylu u chorych na SM.

- Wśród najnowszych doniesień opublikowanych na wspomnianym już tegorocznym kongresie naukowym pojawiły się wyniki wykazujące długoterminową skuteczność leku w szerokiej populacji pacjentów z SM, w tym u nowo zdiagnozowanych, przeleczonych wcześniej interferonem lub glatiramerem oraz korzyści z zastosowania leku na wczesnym etapie choroby - podkreśla Zyśk.

Dlatego, w jego ocenie, uzasadnienie kliniczne przemawiające za refundacją leku w Polsce jest obecnie silniejsze niż w czasie przeprowadzania oceny leku przez AOTMiT.

- W grudniu ubiegłego roku prezes Agencji uznał refundację fumaranu dimetylu w leczeniu chorych na SM za niezasadną, argumentując to brakiem bezpośrednich porównań z niektórymi lekami stosowanymi w SM, brakiem leku w rekomendowanych standardach postępowania towarzystw naukowych, nierefundowaniem leku w krajach europejskich o PKB zbliżonym do polskiego oraz niską efektywnością kosztową - przypomina ekspert.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH