Leczenie POChP - krok w dobrym kierunku

Majowa lista leków refundowanych okazała się dla pacjentów chorujących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc korzystna. Wśród kilku nowych cząsteczek znalazł się indakaterol - lek z grupy LABA, długo działających agonistów receptora beta-2, uwzględniony w najnowszych wytycznych GOLD oraz Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc - pisze prof. Andrzej M. Fal, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii CSK MSW w Warszawie.

Zarówno środowisko pulmonologów, jak i pacjentów bardzo docenia fakt iż Ministerstwo Zdrowia dostrzegło problemy tej grupy chorych i potrzebę refundacji leku, będącego nowością w farmakoterapii POChP. Jest to również potwierdzenie istoty problemu jakim jest POChP - choroba cywilizacyjna, będąca czwartą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

W Polsce choruje na nią około 2 mln osób, z tym, że w stopniu skłaniającym do zgłoszenia się do lekarza ok. 500 tys. POChP jest także chorobą płuc często prowadzącą do inwalidztwa chorobowego. Z jej powodu rocznie udzielanych jest ponad 600 tys. porad lekarskich i ponad 60 hospitalizacji.

Indakaterol to pierwszy lek z grupy LABA charakteryzujący się 24-godzinnym działaniem, stąd nazywa się go czasami „ultraLABA”. Nowa cząsteczka poprawia także istotnie (w porównaniu z innymi LABA) parametry spirometryczne, przyczynia się do zmniejszenia duszności i w efekcie - zmniejszenia potrzeby stosowania leków doraźnych. Co oznacza ta wiadomość dla pacjenta?

Dzięki wydłużonemu działaniu leku, może on być stosowany tylko raz na dobę, co dla wielu pacjentów może być istotne i zwiększać szansę na zwiększenie tzw. compliance. To z kolei przekłada się na poprawę efektu leczniczego i jakości życia pacjentów chorych na POChP. Z punktu widzenia lekarza nowy lek zwiększa możliwości doboru terapii, pozwala na korzystne zmiany szczególnie w przypadkach, w których dotychczasowa terapia nie była zadowalająca.

Wierzę, że został wykonany pierwszy krok i w przyszłości będą mogły być także uwzględnione kolejne cząsteczki, tym razem z grupy LAMA - długo działających antagonistów receptora muskarynowego - będące obok LABA podstawą leczenia pacjentów z POChP. Jest to tym bardziej istotne, że wytyczne terapii zalecają w wielu przypadkach stosowanie skojarzone tych grup leków.

Prof. Andrzej M. Fal
Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii
Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie
Kierownik Katedry Zdrowia Publicznego
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH