Laparoskopia, złoty standard

Przez 20 lat obecności endoskopii w polskiej praktyce medycznej postęp jest niezwykły.

W tej chwili za pomocą rozwiniętych z tej techniki urządzeń można przeprowadzać skomplikowane zbiegi operacyjne. Prof. Włodzimierz Baranowski, ginekolog-onkolog, kierownik Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, podkreśla, że granic rozwoju tych metod należy bardziej szukać w możliwościach warsztatowych operujących, sprzęt bowiem może podlegać niekończącemu się doskonaleniu.

Rozwój technik operacyjnych jest ściśle związany ze schorzeniami, które leczy się metodami laparoskopowymi. Zawsze na pierwszym miejscu uwzględnia się dobro pacjenta, skuteczne i jak najmniej inwazyjne leczenie, co między innymi prowadzi do zmniejszania średnicy urządzeń endoskopowych.

Ze względu na powyższe czynniki laparoskopię obecnie wykorzystuje się w zakresie medycyny rozrodu, czyli diagnostyce i leczeniu niepłodności, w leczeniu chorób w postaci zmian przydatkowych łagodnych oraz w zakresie onkologii ginekologicznej – należy jednak zaznaczyć, że jest to nadal obszar dyskusyjny.

Laparoskopia jest również coraz bardziej popularną metodą leczenia guzów macicy. Kolejnym obszarem są operacje przy zaburzeniach statyki narządu płciowego. W tej chwili przeprowadza je się również drogą przezpochwową, co może powodować u nieródek problemy np. z donoszeniem ciąży. Znacznie lepsze możliwości jednak daje metoda laparoskopowa, czyli od strony brzucha. Zabieg polega na rekonstrukcji tych elementów narządu rodnego kobiety, które wypadają czyli ścian pochwy i macicy, na przywracaniu ich mocowania i prawidłowego układu anatomicznego w tej części ciała.

Za zabiegami laparoskopowymi przemawiają przede wszystkim korzyści dla pacjentek – małoinwazyjność, która znacznie skraca okres rekonwalescencji. Ponadto efekty kosmetyczne, jak podkreśla prof. Włodzimierz Baranowski, w jej przypadku nie są bez znaczenia dla większości kobiet. Biorąc to pod uwagę laparoskopię można nazwać złotym standardem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH