Lądek-Zdrój: Dom Weterana przyjął pierwszych żołnierzy

W środę (26 stycznia) dziewiętnastu żołnierzy rozpoczęło 21 dniowy turnus rehabilitacyjny w ZOL Dom Weterana w Lądku-Zdroju. Żołnierze brali udział w misjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie, w większości w jednostkach wojsk lądowych.

Obecnie Dom Weterana jest gotowy do świadczenia usług dla 30 żołnierzy, w przyszłości planowane jest utworzenie około 90 miejsc. Do dyspozycji podopiecznych ZOL będzie również nowy basen kąpielowy.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Dom Weterana powstał na bazie 23. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, który od lat specjalizuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych i dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną.

– Tryb umieszczania weterana i weterana-poszkodowanego w Domu Weterana będzie określało rozporządzenie MON oraz MSWiA. Projekt rozporządzenia jest przygotowany, ale nie został jeszcze zatwierdzony – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

I dodaje, że utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Lądku-Zdroju było odpowiedzią na potrzeby żołnierzy poszkodowanych w misjach poza granicami kraju, a także reakcją na bieżące problemy zdrowotne żołnierzy emerytów i rencistów.

 – Podczas tworzenia placówki brano pod uwagę doświadczenia z USA i Francji – zaznaczyła rzecznik.

Oprócz całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej weterani mają zapewnioną pomoc pracownika socjalnego w załatwianiu spraw osobistych. Rodziny są przygotowywane do opieki nad chorymi w warunkach domowych, a sami pacjenci do samoopieki i samopielęgnacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH