LPR: pierwsze nocne dyżury w przyszłym roku

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi szkolenia pilotów do nocnych lotów. Szkoli także strażaków, którzy mają zabezpieczać miejsca lądowania.

We wtorek (26 października) szkolenia strażaków rozpoczęły się w Lublinie, w środę (27 października) ruszają w Łodzi. Jak dowiadujemy się w centrali LPR w województwie mazowieckim przeszkolono już około 1 tys. liderów straży pożarnej, którzy, już jako instruktorzy, mają przekazywać wiedzę swoim kolegom.

LPR zwróciło się do gmin w Polsce o wyznaczenie miejsc, gdzie śmigłowce mogłyby lądować w nocy. Do tych miejsc, odpowiednio zabezpieczonych przez straż pożarną, karetki pogotowia dostarczałyby poszkodowanych, po czym transportem lotniczym byliby oni przewożeni do odpowiednich szpitali.

– Tworzymy bazę takich miejsc – mówi nam Justyna Sochacka rzecznik LPR. – Każde zgłosznie od gmin sprawdza, pod kątem możliwości lądowania śmigłowca, nasz pilot – dodaje. W Polsce jest około 2,5 tys. gmin, więc na stworzenie wspomnianej bazy LPR potrzebuje czasu. Prace trwają.

Od przyszłego roku mają się także rozpocząć szkolenia dyspozytorów pogotowia ratunkowego. Zarówno oni, jak i straż pożarna oraz LPR będą dysponować bazami miejsc lądowania śmigłowców. Służby muszą ze sobą współprocować w przypadku akcji ratowniczej.

Jak zapewnia Justyna Sochacka, już w przyszłym roku LPR chce rozpocząć dyżury nocne w wybranych bazach, zależy to jednak od postępu w szkoleniach pilotów, strażaków, a także tempa przyjmowania Eurocopterów do baz pogotowia oraz budowy lądowisk.

– W tym momencie Eurocoptery stacjonują już w 12 z 17 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – informuje nas Justyna Sochacka.

Aktualnie w kraju w fazie projektowania jest około 30 lądowisk dla śmigłowców sanitarnych. Na kolejny konkurs o unijne środki na budowę i remont lądowisk wpłynęło ponad 50 zgłoszeń.

W najbliższych latach budowa i remonty lądowisk będą dostrzegalną częścią inwestycji w ochronie zdrowia. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wskazało lokalizacje dla kolejnych 66 SOR-ów, które powinny w pierwszej kolejności dysponować lądowiskami całodobowymi, ze względu na posiadanie oddziałów wysokospecjalistycznych. Wybudowanie naziemnego lądowiska to koszt rzędu ok. 1 mln zł, wyniesionego – dwa razy większy.

LPR ocenia, że w każdym województwie powinny działać 3-4 profesjonalne lądowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH