LPR opracowało procedury na wypadek zdarzenia masowego

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowało procedury postępowania na wypadek zdarzeń z dużą liczbą ofiar. Według ratowników brakuje jednolitych zasad działania dla służb biorących udział w akcjach ratunkowych przy zdarzeniach masowych. Propozycje LPR mają to zmienić.

Dyrektor LPR dr Robert Gałązkowski w czerwcu br. powołał zespół, który opracował "procedury postępowania na wypadek wystąpienia zdarzenia o charakterze masowym". Jak poinformował w rozmowie z PAP, gotowe procedury zostały we wtorek wysłane do ministra zdrowia.

Wyjaśnił, że głównym celem jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych podczas zdarzeń z dużą liczbą poszkodowanych oraz poprawa funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego m.in. przez usystematyzowanie terminologii, sposobu postępowania wszystkich osób i instytucji biorących udział w akcji ratowniczej przy zdarzeniach o charakterze masowym.

Dodał, że obecnie w kraju nie istnieją jednolite procedury tego rodzaju. Część wojewodów ma wytyczne dla swoich województw w planach działania na wypadek zdarzenia masowego.

Przygotowane procedury miałyby objąć dyspozytorów medycznych, dyspozytora krajowego LPR, kierujących akcją prowadzenia medycznych czynności ratunkowych, członków zespołów ratownictwa medycznego, lekarzy koordynatorów ratownictwa medycznego, szpitalne oddziały ratunkowe oraz izby przyjęć, jednostki organizacyjne szpitali "wyspecjalizowane w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego" oraz wojewodów.

Każda z tych osób wypełniałaby specjalną kartę działania, która wskazywałaby krok po kroku, co powinno być zrobione. Z kolei wojewodowie byliby zobowiązani w ciągu 72 godzin po zdarzeniu zorganizować odprawę i podsumować działania służb podczas akcji ratunkowej przy zdarzeniu masowym.

Zespół zaproponował, aby przygotowane procedury rekomendował - w postaci zaleceń postępowania - Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej. Ponadto poszczególni wojewodowie powinni zaktualizować wojewódzkie plany działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, uwzględniając te procedury.

Dr Gałązkowski dodał, że w noweli ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym powinna znaleźć się delegacja dla ministra do wydania obwieszczenia o standardach postępowania na wypadek zdarzenia masowego.

- Proponujemy też, aby docelowym modelem wdrożenia opracowanych procedur było ich odzwierciedlenie w wersji elektronicznej w przygotowywanym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji jednolitym dla całego kraju programie Systemu Wsparcia Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego - powiedział Gałązkowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH