Czwartek, 17 kwietnia 2014 

KR/Rynek Zdrowia | 28-03-2013 15:32

Kwiecień miesiącem walki z żylakami: jak im przeciwdziałać? Zdrowie publiczne

Wkrótce ruszy pierwsza ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna ''Żylaki? Przeciwdziałaj!''. W ramach akcji eksperci wyjaśnią jak zapobiegać żylakom. Będzie można wykonać bezpłatne badania USG kończyn dolnych.

Poczucie ciężkości nóg, obrzęk czy widoczne żylaki to tylko jedne z objawów, przewlekłej niewydolności żylnej. ''Żylaki? Przeciwdziałaj!'' to pierwsza w Polsce kampania społeczna na rzecz walki ze schorzeniami żył stworzona z myślą o pacjentach.

Integralną częścią akcji jest wortal informacyjny www.zylakiprzeciwdzialaj.pl, gdzie internauci będą mogli m.in. zapoznać się z objawami chorobowymi, sposobami diagnozowania, leczenia i zapobiegania powstawania żylaków. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości Polaków na temat chorób żył, sposobów ich leczenia i profilaktyki.

- Z moich wieloletnich doświadczeń jako chirurga naczyniowego i angiologa wynika, że coraz więcej osób odczuwa dolegliwości z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. Można szacować, że ok 40 -60 proc. kobiet i 15- 30 proc. mężczyzn w Polsce cierpi na żylaki lub ich powikłania. Niestety współczesny tryb życia sprawia, że pierwsze, niepokojące objawy chorobowe występują już nawet u młodych, niespełna 30-letnich osób - mówi prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Wskazuje, że  pomimo postępu w leczeniu chorób żył w ostatnich latach jest znaczny, nadal najważniejsza jest wczesna reakcja na pojawiające się objawy i zapobieganie rozwojowi schorzenia


Kolejnym elementem akcji ''Żylaki? Przeciwdziałaj!'' będzie kwietniowy cykl bezpłatnych badań dla osób po 30. roku życia. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa tylko 15 minut. Wynik jest dostępny od razu i zawiera opis dokonany przez lekarza specjalistę.

Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana. Diagnostyka odbywać się będzie w mobilnym centrum zaaranżowanym na gabinety lekarskie, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu ultrasonografii Dopplerowskiej.

Badanie będzie można wykonać w Poznaniu (3-8 kwietnia, Centrum Handlowe M1), Wrocławiu (12-16 kwietnia, Park Handlowy Bielany), Katowicach (18-22 kwietnia, Silesia City Center) oraz Warszawie (24-30 kwietnia, Park Handlowy Targówek).
 • badanie
  No niestety mimo dwóch podejsc nie dalo mi sie dostac na badanie. Jestem zaiwdziona gdyz aby sie dostac trzeba bylo byc bardzo wczesnie nawet o 6 rano ( lekarze zaczynali przyjmowac od 10 ) Gratulacje dla tych co cierpią na bezsennosc. Rzeczywiscie nie ma sie co dziwic bo srednia wieku dzisiaj pod M1 to 70+. Taka uwaga do organizatora - skoro badaniem miały byc objete osoby od 30 -65 lat ( tak podawały media ) to dlaczego to sie zmienilo. Trzydziesto, czterdziesto - latkow tam nie widzialam. Oczywiscie nie dyskryminuje osob starszych ale....my młodzi tez chcemy sie badac. Moze wprowadzenie wczesniejszych zapisów było by lepsze.
  Drogi organizatorze - swietny pomysł ale.......

  ~pola, 2013-04-08

 • żylaki
  Witam,
  na wstępie chciałabym podziękować Organizatorom akcji za możliwość przeprowadzenia bezpłatnego badania, fachowe doradztwo, sprawną organizację i silne nerwy :-). Po drugim podejściu wreszcie dostałam się dzisiaj na badanie i jestem b.zadowolona. Warto było odczekać. DZIĘKUJĘ !

  ~36 latka, 2013-04-07

 • akcja
  Dzień dobry,
  właśnie wróciłam spod M1..zostałam poinformowana, że od godziny 14 chętni na badanie nie są już wpuszczani i najlepiej być w godzinach przedpołudniowych, a w weekend od godziny 8 ustawić się w kolejce. Patrząc na osoby w namiocie, średnia wieku 50+. Tak więc akcja super, ale jak zwykle osoby pracujące, które nie mogą sobie pozwolić na przyjście do południa odejdą z kwitkiem. Może czas pomyśleć, że ludzie pracujący, którzy nawet mają problem z dostaniem się do lekarza rodzinnego w godzinach rannych z powodu kolejek tworzonych przez osoby niepracujące, też chcieliby skorzystać z takich właśnie akcji. Pozdrawiam i zapraszam do refleksji

  ~isis, 2013-04-03

DODAJ KOMENTARZ

Zdarzenia niepożądane: dlaczego w medycynie korzystamy z doświadczeń lotnictwa

Polski rejestr kardiochirurgiczny, prowadzony centralnie w Warszawie, obejmuje wszystkie operacje przeprowadzone od 2006 roku. Pacjenci są analizowani zarówno we wczesnym okresie leczenia, jak i pod kątem odległych wyników terapii - przypomina prof. Marek Jasiński, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM, Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca.

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

 • Korzystajmy z postępu technologicznego w onkologii

  Nowe technologie lekowe sprzyjają nie tylko bezpieczeństwu chorej osoby, ale też podnoszą jakość leczenia oraz życia pacjenta - zaznacza dr Ida Cedrych, kierownik Kliniki(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.