Kwas ursodeoksycholowy nie przeciwdziała rozwojowi raka jelita grubego u chorych z pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych

Chorzy na pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych ze współistniejącym nieswoistym zapaleniem jelita mają pięciokrotnie większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i dysplazję. Krótkoterminowe badania wykazały, że kwas ursodeoksycholowy stosowany w leczeniu tej choroby posiada właściwości przeciwdziałające rozwojowi raka jelita grubego i dysplazji. Tego efektu nie potwierdzono jednak w obserwacjach wieloletnich.

Celem naukowców z Karolinska University Hospital, Sztokholm, Szwecja, była ocena wpływu przewlekłego przyjmowania kwasu ursodeoksycholowego w wysokiej dawce 17-23 mg/kg/dobę na proces neoplazji w jelicie grubym pacjentów chorych na pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych ze współistniejącym nieswoistym zapaleniem jelita grubego.

Przesłanką uzasadniającą podjęcie takiego badania był fakt, że kwas ursodeoksycholowy może wykazywać działanie ochronne na błonę śluzową jelita grubego poprzez redukcję ilości kwasów żółciowych i ich wpływu na błonę śluzową jelita.

Do randomizowanego badania kontrolowanego placebo z podwójnie ślepą próbą zakwalifikowano 48 pacjentów ze stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych wraz ze współistniejącym nieswoistym zapaleniem jelit przyjmujących przewlekle kwas ursodeoksycholowy. Grupę kontrolną stanowili chorzy przyjmujący placebo. Obserwacji dokonano latach 1996 do 2009. Całkowity czas obserwacji wyniósł 760 osobo-lat.

Wyniki badania wykazały podobną częstość występowania dysplazji i raka jelita grubego zarówno w grupie chorych przyjmujących kwas ursodeoksycholowy, jak i w grupie placebo (13% vs 16%) w ciągu 5 lat. W tym czasie w grupie przyjmującej lek zmarło 2 pacjentów z powodu raka pęcherzyka żółciowego, a w grupie placebo 3 chorych – dwóch z powodu raka pęcherzyka żółciowego i jeden w przebiegu niewydolności wątroby.

Podobnie nie odnotowano różnic między czasem przeżycia wolnym od rozwoju dysplazji i raka (p=0.46) między badanymi grupami. W ostatnim roku obserwacji w grupie przyjmującej kwas ursodeoksycholowy raka jelita grubego lub dysplazje zaobserwowano u 30% pacjentów, podczas gdy w grupie placebo w 27% przypadkach.
 

Chorych z pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych ze współistniejącym nieswoistym zapaleniem jelit charakteryzuje łagodny stan zapalny w całym jelicie grubym, zjawisko „rectal sparing”, czyli oszczędzanie odbytnicy, które polega na większym nasileniu zapalnych zmian mikroskopowych w jelicie grubym poza odbytnicą, oraz objęcie procesem zapalnym dystalnej części jelita krętego.

Autorzy badania konkludują, że długotrwałe przyjmowanie kwasu ursodeoksycholowego nie działa ochronnie na rozwój raka jelita grubego i dysplazję u chorych z pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych i nieswoistym zapaleniem jelit.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22221173
Aliment Pharmacol Ther. 2012 Feb;35(4):451-7. doi: 10.1111/j.1365-2036.2011.04966.x. Epub 2012 Jan 5.
High dose ursodeoxycholic acid in primary sclerosing cholangitis does not prevent colorectal neoplasia.


 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH