W internecie dostępny jest bezpłatny kurs, dzięki któremu osoby pracujące z ofiarami traumatycznych zdarzeń będą mogły poprawić umiejętność radzenia sobie ze stresem. Szkolenie opracowali naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i z University of Colorado.

Jak wyjaśnia kierownik badania, dr hab. Roman Cieślak, prof. SWPS, najnowsze badania pokazują, że symptomy podobne do zespołu stresu pourazowego, którego doświadczają osoby bezpośrednio poszkodowane, występują także u pomagających. Jest to tzw. wtórny stres pourazowy.

SWPS informuje na swojej stronie, że do grup zawodowych najbardziej narażonych na wtórny stres pourazowy należą pracownicy socjalni, kuratorzy sądowi, lekarze, psychoterapeuci, strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, żołnierze oraz personel medyczny. Dzięki współpracy polskich i amerykańskich badaczy udało się opracować dla tych grup zawodowych bezpłatny internetowy kurs radzenia sobie ze stresem. 

Dr Cieślak wyjaśnia, że typowe objawy PTSD (z ang. PTSD - Posttraumatic Stress Disorder) to nadmierne pobudzenie, unikanie sytuacji lub obiektów kojarzących się z traumą oraz niechciane, powracające obrazy, myśli i emocje związane z wydarzeniem. Jak dodaje, PTSD dotyka od 5 do 18 proc. badanych, w zależności od populacji i kraju. 

Program szkolenia składa się z kilku części. Na początku każdy uczestnik wypełnia ankietę pozwalającą ocenić poziom stresu i posiadanych zasobów. Następnie ma do dyspozycji specjalnie przygotowany moduł, zawierający materiały psychoedukacyjne i ćwiczenia praktyczne.

Jak podaje PAP Nauka w Polsce, na zapoznanie się z przygotowaną treścią i wykonanie ćwiczeń ma ok. 4 tygodni. Uczestnik sam decyduje, kiedy i ile czasu może poświęcić na dane ćwiczenie, ale w tygodniu powinien przeznaczyć na nie ok. 2 godzin. Uczestnicy proszeni są o ponowne wypełnienie ankiet tuż po ukończeniu szkolenia i w cztery tygodnie później. Jest to potrzebne, by ocenić efektywność programu. 

Kurs jest częścią projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Jego program został opracowany przez zespół psychologów związanych ze SWPS w Warszawie i University of Colorado w Colorado Springs pod kierunkiem dr. hab. Romana Cieślaka, prof. SWPS.

Więcej: www.naukapolska.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH