Kujawsko-pomorskie: nie ma epidemii grypy, ale wzmożona zachorowalność Kujawsko-pomorskie: nie ma epidemii grypy, ale wzmożona zachorowalność. Fot. Archiwum

W województwie kujawsko-pomorskim obserwowana jest wzmożona zachorowalność na grypę. Eksperci uspokajają, że nie ma mowy o epidemii czy pandemii. W szpitalach wprowadzono specjalne środki ostrożności, żeby choroba się nie rozprzestrzeniała.

- Zauważamy wyraźne zwiększenie liczby chorych z potwierdzoną grypą, a także dużą liczbę pacjentów kierowanych z podejrzeniem grypy. Głównie jest to grypa typu B. Chorzy w większości wypadków nie wymagają hospitalizacji, otrzymują lek przeciwgrypowy i są wysyłani do domu z zaleceniem odpoczynku, pozostawania w łóżku - powiedział PAP Paweł Rajewski z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

Specjalista od chorób zakaźnych i wewnętrznych dodał, że pacjenci trafiają do jego placówki z innych jednostek z już potwierdzoną grypą celem konsultacji lub z podejrzeniem grypy i wtedy w izbie przyjęć wykonywany jest szybki test paskowy na antygeny grypy typu A i B.

- Jest to taka metoda immunochromatograficzna z błony śluzowej nosa. Mamy też pacjentów z powikłaną grypą, najczęściej z pogrypowym zapaleniem płuc, oraz ciężkie przypadki, które wymagają hospitalizacji w innych szpitalach z powodu niewydolności oddechowej z przebiegu grypy. Są to pojedyncze przypadki. W ostatnim okresie hospitalizowanych u nas z powodu grypy było kilkanaście osób, ale to i tak jest dużo - dodał dr Rajewski.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Jerzy Kasprzak wskazał, że w bieżącym sezonie epidemicznym (od 1 września 2017 roku do 15 lutego 2018 roku) w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano blisko 190 tys. zachorowań na grypę, infekcje grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych, co w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego sezonu epidemicznego stanowi o 13,6 tys. więcej.

- W tym okresie hospitalizacji wymagało 590 chorych, u których powodem skierowania do szpitala były głównie objawy ze strony układu oddechowego (95,4 proc. przypadków). Spośród pobranych do badań wirusologicznych próbek materiału biologicznego potwierdzono 27 przypadków zakażeń wirusem grypy (dominuje wirus grypy typu B). Zanotowano 1 zgon z powodu grypy - wyjaśnił dr Kasprzak.

Od początku 2018 roku w wojewódzkie kujawsko-pomorskim odnotowano blisko 79 tys. zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. To także więcej niż rok wcześniej - o 2,5 tys. osób. Od 1 do 15 lutego takich przypadków było ok. 36 tys.

- Najwięcej notowano w grupie wiekowej 15-64 lata. Najmniej natomiast wśród osób powyżej 65 roku życia. Najwięcej przypadków odnotowano w powiecie toruńskim (9 224), a najmniej w powiecie nakielskim (53). Laboratoryjnie potwierdzono 19 przypadków zakażeń wirusami grypy - dodał Kasprzak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH