Kujawsko-Pomorskie: powstaną regionalne procedury na wypadek eboli

Zakup m.in. noszy i skafandrów oraz opracowanie procedur współpracy między szpitalami w przypadku pojawienia się zakażenia wirusem ebola w Kujawsko-Pomorskiem zapowiedziała po wtorkowym (14 października) posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego wojewoda Ewa Mes.

Zdaniem kujawsko-pomorskiego konsultanta ds. chorób zakaźnych prof. Waldemara Haloty region nie jest w pełni przygotowany na wypadek wystąpienia przypadku zakażenia wirusem ebola.

- Byłoby lepiej, gdyby w naszym regionie nie znalazł się pacjent zakażony wirusem ebola. Nie jesteśmy w pełni przygotowani, aby zająć się nim w sposób merytoryczny i odpowiedzialny - powiedział konsultant.

Podkreślił, że Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, w którym pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. strategii i rozwoju, ma możliwość izolacji chorego, ponieważ zbudowano w nim już wysokospecjalistyczny oddział leczenia chorób wysoce zakaźnych, w tym eboli, ale wciąż brakuje sprzętu. Według niego brak odpowiedniej aparatury i właściwej infrastruktury oddziałów.

Halota zwrócił też uwagę na potrzebę zorganizowania transportu osoby zakażonej tak, aby był bezpieczny dla personelu przewożącego. Podkreślił też konieczność opracowania procedur w zakresie kontaktu z chorym.

- Szczególną rolę odgrywają tu lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, do których w pierwszej kolejności może trafić pacjent zakażony wirusem ebola. Muszą być bardzo czujni, ponieważ jeśli zaistnieje podejrzenie zakażenia, trzeba niezwłocznie odizolować osoby, które miały kontakt z chorym - zaznaczył Halota.

Zdaniem wojewody Kujawsko-Pomorskie powinno wypracować własne procedury, nie czekając na wytyczne ze strony rządu. (Opracowanie takich standardów przez resort zdrowia zapowiedziała premier Ewa Kopacz - PAP).

- Po pierwszym spotkaniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego w sierpniu, byłam pewna, że nasze szpitale poważnie potraktują możliwość pojawienia się wirusa w województwie kujawsko-pomorskim. (...)W mojej ocenie nie należy zwlekać, lecz jak najszybciej wypracować własne, regionalne procedury. Zamierzamy to zrobić podczas kolejnego spotkania, za dziesięć dni - zapowiedziała Mes.

Wojewoda zaznaczyła, że powinny one bazować na współdziałaniu wszystkich placówek medycznych w województwie, szczególnie w zakresie postępowania z pacjentem, wobec którego istnieje podejrzenie zakażenia wirusem. Mes dodała, że nie może dochodzić do sytuacji, w której chory byłby transportowany od szpitala do szpitala.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH