Kujawsko-Pomorskie: nieodpłatne badania spirometryczne

POChP za 10 lat będzie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Już dzisiaj, co godzinę na choroby płuc umiera 23 Europejczyków.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia na POCHP na świecie umiera rocznie 3 miliony osób z 210 mln chorujących. W Polsce choruje na nią blisko 2 miliony osób z czego jedynie w 50 proc. przypadków choroba jest rozpoznana.

Przy okazji Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (obchodzonego 17 listopada), w ramach akcji profilaktycznych w województwie kujawsko pomorskim prowadzona jest akcja informacyjna na temat POChP, można także wykonać specjalistyczne badania.

– Głównym czynnikiem ryzyka POChP jest palenie tytoniu. Palacze stanowią 90 proc. wszystkich chorych na POChP. Pozostałe 10 proc. to m.in. osoby, które w swoim życiu były narażone na toksyczne pyły i gazy uszkadzające układ oddechowy oraz bierni palacze – mówi dr Piotr Dąbrowiecki, kierownik oddziału ratunkowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP.

Wieloletnie palenie to wystarczający powód by poddać się badaniu spirometrycznemu. Badanie to jest bezpłatne, bezbolesne, które w kilka minut pozwala na wykrycie POChP – choroby obniżającej objętość i pojemność płuc. Spirometria pomaga wykryć chorobę we wczesnych stadiach rozwoju, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie terapii, która przedłuża choremu życie i poprawia jego jakość.

Pierwszymi objawami POChP są duszności, kaszel i zadyszka. POChP rozwija się nawet przez 20-30 lat. Jest chorobą przewlekłą, postępującą i śmiertelną. Nie można jej wyleczyć, a głównym celem lekarzy jest zahamowanie choroby na wczesnym etapie jej rozwoju. W terapii chorych na POChP stosuje się leki rozszerzające oskrzela (beta-2-mimetyki) które łagodzą duszność oraz steroidy wziewne, które zmniejszają stan zapalny w układzie oddechowym i hamują postępy choroby.

Darmowe badania spirometryczne można wykonywać w województwie kujawsko-pomorskim w 22 poradniach. Akcji towarzyszą happeningi i kampanie, nakłaniające do rzucenia palenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH