Kujawsko-Pomorskie: kolejna edycja badań profilaktycznych w kierunku tętniaka aorty

Dzięki funduszom Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przebadanych zostanie ok. 2,2 tys. osób w ramach kolejnej edycji programu profilaktycznego, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. Z badań będzie można skorzystać w sześciu poradniach.

- Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym - powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Kujawsko-pomorski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej adresowany jest do mężczyzn palących papierosy, w wieku 65 lat. Jak wynika z danych uzyskanych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, częstość występowania tego schorzenia u mężczyzn w tym wieku wynosi ok. 4 proc.

- Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty (o średnicy powyżej 3 cm), będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej - podkreśliła rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska.

W ramach realizacji programu w 2012 roku w badaniach wzięło udział 419 osób. U prawie trzydziestu wykryto poszerzoną aortę brzuszną o średnicy powyżej 3 cm. "Z ponad połową pacjentów przeprowadzono rozmowy edukacyjne, dziesięciu zostało skierowanych na dalszą diagnostykę - dodała Krzemińska.

Koordynatorem projektu, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Realizatorami programu jest sześć wybranych w drodze konkursu placówek medycznych, które będą przyjmować pacjentów z terenu całego regionu.

Tegoroczny program profilaktyczny zakłada przebadanie prawie 2,2 tys. osób. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeznaczył na realizację tego przedsięwzięcia 65 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH