W 2010 roku 23 śmigłowce EC 135 trafią do Gdańska, Szczecina, Krakowa, Płocka, Warszawy, Wrocławia. Na przyjęcie nowoczesnej maszyny już przygotowuje się Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Bydgoszczy.

W sierpniu 2010 r. do Lotniczego Pogotowia Ratowniczego w Bydgoszczy trafi nowoczesny śmigłowiec EC 135 - donosi Gazeta Pomorska.

W styczniu śmigłowce zakupione przez Ministerstwo Zdrowia trafią do Gdańska, Szczecina, Krakowa i Płocka, w lipcu do Warszawy i Wrocławia. Resort kupił 23 śmigłowce.

Eurokopter EC 135 to sprzęt bardzo wysokiej klasy. Jest wykorzystywany w służbie ratowniczej w 80 proc. krajów w Europie.

- Standard kabiny został zmieniony na podstawie tysięcy godzin konsultacji. Polsko-szwajcarski zespół ratowników i lekarzy z bardzo długim stażem określił swoje potrzeby. Producenci dostosowali zaś maszynę do tych wymagań. W nowym śmigłowcu ratownik medyczny siedzi przy pilocie na obrotowym fotelu. Dzięki temu, w razie potrzeby, może przejść do kabiny medycznej, by pomóc lekarzowi. Wcześniej nie było to możliwe - tłumaczy Justyna Wojcieszek, rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

W eurokopterze jest możliwość przeprowadzenia masażu serca bez awaryjnego lądowania. Wcześniej nie było to możliwe, bo brakowało miejsca na zrobienie prawidłowej resuscytacji, czyli na wyprostowanych rękach.

Podczas dłuższej trasy można włączyć autopilota, który weryfikuje warunki pogodowe, sprawdza lądowiska. Śmigłowiec może latać przy kiepskiej widoczności, a nawet przy jej braku. Co bardzo istotne nowe śmigłowce mogą kontynuować bezpieczny lot w razie awarii jednego z dwóch silników. Są wyposażone w odpiwdnie pomoce nawigacyjne i reflektory, co pozwala im wykonywać loty, starty i lądowania także w nocy. Dlatego przed polskim systemem państwowego ratownictwa medycznego otwiera się możliwość przyjmowania przez szpitale pacjentów dostarczanych drogą powietrzną także nocą. Stąd potrzeba budowy lądowisk na niespotykaną dotąd skalę.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało rozporządzenie, że wszystkie gminy mają wyznaczyć niestandardowe miejsca, w których będzie mógł lądować śmigłowiec. Może to być pole, boisko, czy stadion. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Bydgoszczy zawarło umowę ze Strażą Pożarna, że podczas takich lądowań strażacy będą przyjeżdżać, by oświetlić to miejsce.

W województwie kujawsko- pomorskim na razie 60 gmin wyznaczyło miejsca przystosowane do lądowania. W regionie niewiele lądowisk zarejestrowanych jest w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, czyli spełniających określone wymagania. W Toruniu lądowisko jest przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, w Żninie w Pałuckim Centrum Zdrowia. 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy jest w procesie rejestracji. Inne miejsca są tylko przystosowane do startów i lądowań śmigłowców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH