Kujawsko-Pomorskie: badania profilaktyczne Romów

Akcja badań profilaktycznych adresowana do społeczności romskiej w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęła się w niedzielę (3 października) w Toruniu. Za 2 tygodnie będzie kontynuowana w Bydgoszczy. Na realizację projektu samorząd województwa przeznaczył 45,5 tys. zł.

– Program profilaktyczny dla ludności romskiej jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju, a jedynym w pełni finansowanym i koordynowanym przez samorząd województwa. Jego istota sprowadza się do działań edukacyjnych oraz badań kontrolnych przeprowadzanych wśród dzieci i dorosłych. Osoby z wykrytymi nieprawidłowościami będą kierowane do poradni specjalistycznych – poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Przewidziano możliwość zbadania poziomu cukru i tkanki tłuszczowej w organizmie, zamierzenia ciśnienia tętniczego, wykonana EKG i RTG płuc, a także spirometrii.

Przeprowadzenie akcji powierzono Wojewódzkiej Przychodni Sportowo Lekarskiej i Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. Na miejsce badań wyznaczono Centrum Lekarskie w Toruniu i Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

W woj. kujawsko-pomorskim mieszka ponad 600 Romów. Osoby te - jak podaje Urząd Marszałkowski - znajdują się przeważnie w bardzo trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej.

Romowie w większym stopniu niż ogół społeczeństwa polskiego, zapadają na cały szereg chorób. Częstsze są wśród nich przypadki cukrzycy, chorób układu krążenia i układu oddechowego oraz wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Wielu Romów nie korzysta z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Wszystko to wpływa na niższą od ogółu obywateli polskich średnią długość życia Romów. Wdrożenie programu ma przyczynić się do zmiany tej sytuacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH