Kujawsko-Pomorskie: Bank Bank Mleka Kobiecego ruszy wkrótce w Toruniu

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu jeszcze w tym roku zacznie działać Bank Mleka Kobiecego. Szpital kupił już dla jednostki sprzęt o wartości blisko 180 tys. zł.

- Bank Mleka Kobiecego będzie służył dzieciom w Kujawsko-Pomorskiem, nie tylko tym urodzonym i hospitalizowanym w WSZ w Toruniu, ale także, stosownie do potrzeb, w innych szpitalach w całym regionie - podkreślił marszałek województwa Piotr Całbecki. 

- Chcemy, aby przedwcześnie urodzone dzieci oraz chore noworodki były w pierwszym etapie życia karmione zdrowym, naturalnym pokarmem - dodała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Beata Krzemińska. 

Jak podkreśliła, żywienie aż 70 proc. przedwcześnie urodzonych dzieci w Polsce opiera się na innych pokarmach niż mleko matki, a w regionie kujawsko-pomorskim problem dotyczy 1,3 tys. dzieci rocznie. Przypomniała, że ze statystyk wynika, iż w ciągu ostatnich lat w Polsce bardzo obniżył się odsetek niemowląt karmionych piersią. Jednocześnie aż 80 proc. młodych matek w badaniach ankietowych wyraża chęć dzielenia się pokarmem. 

Organizatorzy Banku Mleka Kobiecego zapewniają, że przygotowywany system pozyskiwania, przechowywania i dystrybucji mleka będzie bezpieczny. Mleko od zdrowych kobiet zostanie najpierw poddawane procesowi pasteryzacji, następnie badaniu mikrobiologicznemu, a potem mrożone do temperatury minus 20 stopni. Tylko w stanie głębokiego zamrożenia będzie przekazywane placówkom zgłaszającym na nie zapotrzebowanie, a w banku przechowywane w szafach chłodniczych ze stałą, monitorowaną temperaturą. 

Już kupiono wyposażenie dla banku, w tym szafę do mrożenia, analizator i pasteryzator mleka, laktatory, sprzęt komputerowy, system precyzyjnego znakowania opakowań z drukarką i skanerem kodów oraz komorę laminarną, gwarantującą pełną sterylność. 

Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie prac remontowo-adaptacyjnych pomieszczeń, w których będzie funkcjonował Bank Mleka Kobiecego. Jednostka prawdopodobnie zostanie otwarta w maju. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH