Wszystko wskazuje na to, że dramatyczne niedoszacowanie procedur w wysokospecjalistycznej pediatrii, o którym portal rynekzdrowia.pl pisze od momentu wdrożenia JGP, zaczyna wpływać na strukturę świadczeń w tej dziedzinie. Dyrektorzy i organy założycielskie szpitali mając do wyboru narastające zadłużenie lub postawienie na bardziej opłacalne procedury, wybiorą zapewne tę drugą opcję.

Pierwsza jaskółka nie czyni wprawdzie wiosny, a pierwszy krok jednej placówki niekoniecznie musi oznaczać początek nowego trendu, ale... niepokojące sygnały już są. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie zapadła właśnie decyzja o zredukowaniu liczby łóżek na chirurgii dziecięcej z 75 do 55.
O 20 łóżek powiększy się za to lepiej finansowana alergologia.

Będą kolejne zmiany?

- Na chirurgii dziecięcej, należącej do najbardziej niedoszacowanych dziedzin, traciliśmy rocznie około 3,3 mln zł - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jerzy Szarecki, dyrektor szpitala. - 20-łóżkowa alergologia w ramach nowej klinki ogólnopediatycznej powinna natomiast przynieść około 1 mln zł. Kolejnych 700 tys. zł spodziewamy się z powiększonego oddziału pediatrycznego. Spodziewamy się, ponieważ nie ma absolutnie żadnej pewności, że Fundusz zapłaci za procedury wykonane ponad plan. Sytuacja finansowa zmusza nas jednak do działania. Być może nie skończy się na jednej zmianie. Nadal analizujemy rynek i szukamy opłacalnych procedur.

Czy mali pacjenci nie odczują zmniejszenia liczby łóżek chirurgicznych? Władze Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, organu założycielskiego DSK, uznały, że nie powinni. Teraz muszą wypowiedzieć się w tej sprawie konsultant wojewódzki ds. chirurgii dziecięcej i wojewoda.

- Redukcja na chirurgii nie powinna zbytnio „boleć” - ocenia dyrektor Szarecki. - Łóżka chirurgiczne dla dzieci mają także Puławy i Zamość. Rezerwę stanowi też traumatologia dziecięca w klinice ortopedii DSK. Nie wszystkie łóżka są tam wykorzystane, czemu więc nie miałyby służyć chirurgii?

To się może zemścić

Jerzy Szarecki nie chce na razie podawać liczb obrazujących sytuację finansową szpitala, zastrzega jednak, że chętnie wróci do rozmowy w połowie kwietnia, po zamknięciu roku 2008 i pierwszego kwartału 2009. Nie próbuje także przekonywać, że ruchy dokonywane w DSK oznaczają pozytywne tendencje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH