Kraków: zabieg hipotermii u 44-letniej pacjentki Szpitala Uniwersyteckiego

44-letnią pacjentkę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia poddano zabiegowi hipotermii. Jak podkreślają lekarze to nowatorska metoda, która pozwala uniknąć bądź zmniejszyć uszkodzenia mózgu po reanimacji.

Hipotermia polegała na celowym schłodzeniu temperatury ciała do ok. 33 stopni Celsjusza i utrzymaniu takiego stanu przez 24 godziny. Zapobiegła lub ograinczyła powstanie uszkodzeń neurologicznych i powstrzymała rozwój niekorzystnych procesów, spowodowanych zatrzymaniem krążenia u pacjentki.

- Pacjentka idąc ulicą doznała zatrzymania krążenia. Była reanimowana i nieprzytomna z podejrzeniem zawału serca trafiła na kardiologię - powiedział prof. Dariusz Dudek, kierownik Zakładu Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego. 

- Procedury kardiologiczne - zabieg koronarografii - wykonaliśmy dla ratowania serca, a nowością było zastosowanie hipotermii, żeby zmniejszyć uszkodzenia mózgu - dodał. 

Po ośmiu dniach leczenia pacjentka opuściła szpital. 

Hipotermia jest procedurą stosowaną w wielu krajach u chorych po zatrzymaniu krążenia. Zabieg hipotermii jest bezpieczny dla pacjenta, przeciwskazaniami są ciąża czy ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi.

Przypomnijmy, że pierwszy zabieg hipotermii leczniczej u pacjenta po nagłym zatrzymaniu krążenia w Polsce został wykonany w Instytucie Kardiologii w Aninie, a kolejny w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym - na Oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej.

W marcu br. miało tam miejsce pierwsze w historii ośrodków kardiologicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zastosowanie profesjonalnego urządzenia do utrzymywania hipotermii leczniczej u nieprzytomnego chorego po nagłym zatrzymaniu krążenia.

Stosowanie kontrolowanego obniżenia temperatury u pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia znajduje swoje uzasadnienie w aktualnie obowiązujących wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologii oraz Europejskiej Rady Resuscytacji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH