Kraków: specjalistyczny szpital miejski - tam też wylądują śmigłowce

Przy Miejskim Szpitalu Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie otwarto we wtorek (20 grudnia) lądowisko dla śmigłowców ratowniczych. Koszt inwestycji to 8,6 mln zł. Teraz Szpitalny Oddział Ratunkowy spełnia wszystkie wymogi ustawy o ratownictwie medycznym.

Lądowisko jest oświetlone i wyposażone w urządzenia nawigacyjne. Helikoptery będą mogły lądować na nim przez całą dobę. W ramach inwestycji wybudowano także tzw. ciepłą sień dla karetek, magazyn odpadów medycznych oraz drogi dojazdowe i parking.

- Dzięki tej inwestycji w znaczący sposób skróci się czas transportu chorych, których życie jest zagrożone. Pacjent w ciągu minuty trafi z lądowiska na szpitalny oddział ratunkowy - mówiła dyrektor Szpitala im. G. Narutowicza Renata Godyń-Swędzioł.

Jak podkreśliła, po wybudowaniu lądowiska Szpitalny Oddział Ratunkowy spełnia wszystkie wymogi ustawy o ratownictwie medycznym. Łączny koszt inwestycji to 8,6 mln zł, z czego 4,4 mln zł pochodziło z budżetu miasta, a 4 mln 196 tys. zł z funduszy unijnych.

W Szpitalu im. Narutowicza zakończył się także drugi etap modernizacji oddziału ginekologiczno-położniczego. Wyremontowano zostały pomieszczenia o pow. 730 m kw. i zakupiony nowy sprzęt medyczny m.in. specjalistyczny stół operacyjny z wyposażeniem i ultrasonograf.

- Pacjentki nie tylko będą miały większy komfort przebywania na naszym oddziale, ale też dostaliśmy bardzo nowoczesny sprzęt m.in. koło porodowe, jedno z pięciu w Polsce, które bardzo ułatwia poród i niweluje ból - poinformował ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego dr Zbigniew Jankiewicz.

Na oddziale ginekologiczno-położniczym rocznie jest przyjmowanych ok. 4 tys. pacjentek, a porodów - od 1,8 tys. do 2 tys.

Modernizację przeszedł także oddział ginekologiczno-położniczy w innym miejskim szpitalu - Szpitalu. im. S. Żeromskiego. Wyremontowano tam poradnię oraz sale dla pacjentek, z których każda ma obecnie pełny węzeł sanitarny. Oddział jest wyposażony w monitoring. W tej placówce rocznie przyjmowanych jest ok. 2,4 tys. porodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH