Kraków: rusza projekt "Kobierzyn bliżej" - przeciw stygmatyzacji chorujących psychicznie

Walka ze stereotypami dotyczącymi chorujących psychicznie i zmiana sposobu ich postrzegania to najważniejsze cele projektu, który rozpoczyna się w Krakowie. Wezmą w nim udział byli i obecni pacjenci Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Babińskiego w Kobierzynie oraz osoby zdrowe.

Podczas serii warsztatów pacjenci opowiedzą o swoich doświadczeniach choroby i o tym, jak postrzega ich otoczenie: bliscy, sąsiedzi, znajomi. Będą dyskutować o społecznym wykluczeniu ze względu na chorobę.

- W Polsce o chorobach psychicznych najczęściej wypowiadają się eksperci. My chcemy, by usłyszany został głos osób, które mają za sobą kryzys psychiczny, leczyły się lub wciąż się leczą. Dzięki temu, zdrowi będą mogli spojrzeć na chorobę psychiczną z perspektywy pacjenta i być może zmienią postrzeganie takich osób - mówiła PAP prezes zaangażowanego w projekt Stowarzyszenia Antropologicznego "Archipelagi Kultury" Weronika Chodacz.

Jednym z efektów warsztatów mają być scenariusze zajęć edukacyjnych o chorobach psychicznych, ich leczeniu, o tym jak zachowywać się wobec osób chorujących psychicznie i jak one same chcą być postrzegane.

- Takich tematów nie porusza się w szkołach. Mamy nadzieję, że w naszych warsztatach wezmą udział nauczyciele i różne osoby, które będą mogły wykorzystać te scenariusze w swojej pracy - powiedziała Chodacz.

Do tej pory chęć udziału w warsztatach wyraziło ok. 50 osób - chorych i zdrowych. Scenariusze zajęć zostaną umieszczone w internecie.

Projekt "Kobierzyn bliżej" jest ukierunkowany na przeciwdziałanie stygmatyzacji chorych psychicznie. Jak podkreślają specjaliści często to nie objawy choroby, ale moment, gdy pacjent trafia do szpitala jest początkiem napiętnowania, dopiero wtedy zaczyna się wykluczenie. Dlatego autorom projektu zależy, by uczestnicy warsztatów przyjechali do szpitala psychiatrycznego, mogli porozmawiać z pacjentami, pokonali własny opór psychiczny i nie kierowali się stereotypami.

Warsztaty będą także okazją do przedstawienia historii szpitala w Kobierzynie, który jest największą w Małopolsce placówką leczenia chorób i zaburzeń psychicznych. W 2017 r. szpital będzie obchodził stulecie istnienia.

- Chcemy stworzyć Muzeum Miejsca. Ważną jego częścią będą nie tylko archiwalne dokumenty i zdjęcia pokazujące historię szpitala i leczenia chorób psychicznych dawniej i dziś, ale też relacje pacjentów zebrane podczas warsztatów. Będzie można je przeczytać, a niektórych wysłuchać, podobnie jak opowieści pracowników i byłych pracowników szpitala, mieszkańców szpitalnego osiedla i okolicznych miejscowości - powiedział PAP rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego Maciej Bóbr.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH