Kraków: prywatny szpital korzysta z neuromonitoringu

Szpital św. Rafała został pierwszym prywatnym szpitalem w województwie Małopolskim, w którym wykorzystywany jest system śródoperacyjnego monitorowania nerwów.

Neuromonitoring, wykorzystywany jest podczas zabiegów laryngologicznych, neurochirurgicznych i innych. Dzięki niemu chirurdzy mają możliwość lokalizowania nerwów i kontrolowania czynności w trakcie operacji.

Do tej pory chirurg dopiero po operacji, podczas rozmowy z pacjentem, miał możliwość sprawdzenie, czy w trakcie zabiegu nie doszło do przerwania nerwów. Neuromonitoring pozwala prześledzić przebieg nerwów krtaniowych przed podjęciem kluczowych manewrów chirurgicznych i tak zaplanować zabieg aby nie doszło do ich uszkodzenia.

Pozwala to zapobiec licznym powikłaniom, do których może prowadzić uszkodzenie nerwów, takich jak: chrypka, przejściowy bezgłos, a w najcięższych wypadkach nawet stała utrata mowy z dusznością.

- Jesteśmy pierwszą prywatną placówką medyczną w województwie małopolskim, która ma taki nowoczesny, zakupiony w tym roku sprzęt. Obecnie jest on wykorzystywany u chorych, u których spodziewamy się trudnych warunków do przeprowadzenia operacji, jednak docelowo planujemy aby każda operacja tarczycy lub przytarczyc w naszym szpitalu była przeprowadzana pod pełną kontrolą neuromonitoringu - mówi dr Roman Kuśnierczyk ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej w Szpitalu św. Rafała w Krakowie.

System śródoperacyjnego monitorowania nerwów składa się z monitora oraz elektrod. W przypadku operacji tarczycy elektrody są umieszczone na rurce dotchawicznej i po zaintubowaniupacjenta znajdują się między fałdami głosowymi.

Po dotknięciu nerwu tzw. stymulatorem, następuje zamknięcie obwodu elektrycznego, mięśnie głosowe się kurczą, a urządzenie wydaje dźwięk. Taką metodą ustala się przebieg nerwu krtaniowego wstecznego. W nieco odmienny sposób możemy zlokalizować gałąź nerwu krtaniowego górnego, odpowiedzialną za barwę głosu.

Istnieje też możliwość stałego monitorowania śródoperacyjnego nerwów, bez konieczności używania stymulatora, dzięki czemu chirurg na bieżąco jest informowany o ''zbliżaniu się'' do gałązek nerwowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH