Kraków: prywatny oddział onkologii bez kontraktu?

Krakowskie Centrum Medyczne św. Damiana nie przestrzega Prawa farmaceutycznego - twierdzi NFZ. Kontrola wykazała, że stosowane przez tamtejszy oddział onkologiczny leki powstają w pracowni, zamiast zgodnie z przepisami, w szpitalnej aptece. W rezultacie placówka może nie dostać kontraktu na przyszły rok.

Pracownia ma pozytywną opinię Sanepidu, nie działa jednak w ramach apteki szpitalnej. Tymczasem, leki cytostatyczne, których cały problem dotyczy, powinny być produkowane z zachowaniem standardów określonych przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne - argumentuje NFZ. Według wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, jeśli dany szpital nie ma własnej apteki, może nawiązać współpracę z placówką, która ją posiada.

Centrum św. Damiana przekonuje, że pracownia, w której wytwarzane są leki, wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt. Ponadto żadna z dziewięciu przeprowadzonych wcześniej kontroli nie zakończyła się zakazem wykonywania leków w tych warunkach. Wcześniej NFZ próbował zarzucić Centrum, że leczy za drogo, jednak kontrola wykazała, że obowiązujące stawki nie różnią się stosowanych przez inne ośrodki.

- Nasza pracownia spełnia naprawdę najwyższe standardy, prawdopodobnie większość aptek szpitalnych w kraju nie ma tak dobrych warunków.  Obecne zastrzeżenia są tym bardziej dziwne, że w wyniku kontroli przeprowadzonej 1 lipca zezwolono na otwarcie pracowni cytostatycznej - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prezes Centrum św. Damiana, Wioletta Malina-Jurczyk.

- Przepisy wymagają posiadania apteki szpitalnej lub działu farmacji, który mamy. Naszym zdaniem jest to tylko kwestia nazwy: możemy w każdej chwili powiadomić stosowny urząd, że funkcjonuje u nas dział farmacji - dodaje.

Placówka może wnieść swoje uwagi do protokołu kontroli, jednak do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy Fundusz wstrzyma propozycję kontraktu na przyszły rok.


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH