Kraków: protezoplastyka stawów dla chorych na hemofilię

Krakowskie Centrum Rehabilitacji we współpracy z Kliniką Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego przeprowadziło operacje wstawienia endoprotez chorym na hemofilię.

Pacjenci bez pomocy ortopedów skazani są na niepełnosprawność. Dotychczas na taki zabieg trzeba było czekać nawet kilka lat.

– To wspaniały przykład współpracy miedzy lekarzami z Krakowa, którzy na co dzień pracują w rożnych klinikach – podkreśla prof. dr hab. med. Aleksander Skotnicki, kierownik Katedry i Kliniki i Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Okazuje się, że wspomniane operacje endoprotezoplastyki dla pacjentów chorych na hemofilię są również dobrym  przykładem łączenia dostępnych źródeł  finansowania terapii. Zabieg ortopedyczny wykonywany przez KRC jest finansowany ze środków NFZ, konsultacje hematologiczne oraz analizy laboratoryjne są zapewniane nieodpłatnie przez Klinikę Hematologii, natomiast koncentraty czynników krzepnięcia są finansowane ze środków Narodowego Programu Leczenia Hemofilii 2005-2011 Ministerstwa Zdrowia.

W Polsce około 4,5 tys. osób cierpi na wrodzone skazy krwotoczne, w tym 2 tys. jest nieuleczalnie chorych na hemofilię.

Jednym z objawów choroby polegającej na niedoborze osoczowych czynników krzepnięcia krwi jest wzmożona krwotoczność, m.in. w postaci krwawienia do stawów. Wylewy te powodują zmiany struktury stawowej i doprowadzają chorych na hemofilię do inwalidztwa.

 – Jednym z powikłań tej choroby jest spowodowane krwawieniami wewnętrznymi zwyrodnienie stawów, ograniczenia ich ruchomości, nierzadko całkowite usztywnienia – mówi prof. Skotnicki.

Zmianom tym, zwanym artropatią hemofilową, towarzyszy silny ból. W wielu wypadkach zmiany w stawach są  nieodwracalne.

– Wtedy jedynym ratunkiem jest wymiana stawu, by uchronić pacjenta przed trwałym inwalidztwem. Około 25 proc. naszych pacjentów można przywrócić sprawność fizyczną dzięki wstawieniu endoprotezy – wyjaśnia prof. Skotnicki.

Przeprowadzone zabiegi chirurgiczne wstawienia endoprotez chorym na hemofilie, podobnie jak w przypadku innych pacjentów bez skaz krwotocznych,  trwały około 1-1,5 godziny. Przez 14 dni od operacji  pacjenci będą przebywać  na Oddziale Ortopedycznym, a następnie  Oddziale Rehabilitacji Krakowskiego Centrum Rehabilitacji. Równocześnie opiekę nad chorymi będą sprawować konsultanci Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego. Zgodnie z planem, po 30-35 dniach  chorzy powinni wrócić do domu z dobrą ruchomością zoperowanych stawów, pozwalającą na samodzielne życie.

Według szacunkowych danych na terenie całego kraju  protezoplastyki stawów wymaga około pół  tysiąca osób cierpiących na hemofilię. Głównie są  to osoby wieku 30-40 lat, które nie miały możliwości korzystania z profilaktyki hemofilicznej dla dzieci, wprowadzonej w Polsce  dopiero kilka lat temu w ramach Narodowego Programu  Leczenia Hemofilii  2005-2011.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH