Kraków: powstają sale nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Szpital Uniwersytecki 
w Krakowie, jako jedna z 12 placówek w Polsce, wygrał konkurs na realizację nowego programu polityki zdrowotnej „Zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc na lata 2016-2018, poprzez tworzenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej”.

"Krajowy program zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc - na lata 2016-2018, poprzez tworzenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej" 
i wyposażenie je w nowoczesną aparaturę do wentylacji, sprzęt medyczny do monitorowania chorych oraz prowadzenie programu rehabilitacji pulmonologicznej, to - jak oceniają specjaliści - istotny postęp w możliwości rozwoju i powszechnego stosowania metody NWM w leczeniu tej grupy chorych.

Dzięki pozyskanym za sprawą programu środkom finansowym w wysokości ok. 370 000 złotych oddział kliniczny pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie został wyposażony 
w nowoczesną aparaturę medyczną.

Do szpitala trafiło m.in. 5 nowych respiratorów do NWM, łóżka bariatryczne, analizator parametrów krytycznych, pompy infuzyjne, kardiomonitory, nebulizatory, ssaki i inne niezbędne akcesoria pozwalające nowocześnie i skutecznie leczyć chorych z zastosowaniem technik NWM - poinformowała Maria Włodkowska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Pacjenci wymagający leczenia NWM, po wypisie 
z oddziału będą mieli również dodatkowo zapewnioną wielotygodniową domową rehabilitację medyczną, którą w ramach programu POLVENT, zapewnią rehabilitanci z oddziału klinicznego pulmonologii SU.

W Polsce nadal duża liczba chorych z niewydolnością oddechową leczonych jest metodą wentylacji inwazyjnej, co nie tylko związane jest z ryzykiem większej liczby powikłań, ale także nierzadko wymaga zastosowania przewlekłej tracheostomii.

Stosowanie NWM pozwala często uniknąć konieczności intubacji i tracheostomii. Wykorzystanie wentylacji nieinwazyjnej jest ponadto doskonałym narzędziem leczenia pacjentów z innymi schorzeniami, na przykład układu nerwowo-mięśniowego, prowadzącymi do deformacji klatki piersiowej, z porażeniem przepony, z ciężkimi postaciami bezdechu sennego czy hipowentylacji otyłych.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie od lat pozostaje liderem stosowana metody nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej (NWM) w kraju, uczestnicząc w tworzeniu standardów postępowania w leczeniu niewydolności oddechowej i prowadzenia NWM.

Dlatego to właśnie tam 28 grudnia odbędzie się spotkanie realizatorów krajowego programu Ministerstwa Zdrowia pt. „Zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc poprzez tworzenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej na lata 2016-2018”.

Omawiane na nim będą główne założenia i cele programu , ocena jego efektywności a także odbędzie się szkolenie instruktażowe administratorów bazy POL-VENT.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH