Kraków: pokazowe operacje z wykorzystaniem systemu SECCA

Minimalnie inwazyjna metoda leczenia nietrzymania stolca z wykorzystaniem systemu SECCA była tematem szkolenia zrealizowanego w krakowskim Szpitalu Bonifratrów. Warsztaty, w których udział wzięła międzynarodowa grupa lekarzy, poprowadził prof. dr hab. med. Roman M. Herman, ekspert z zakresu koloproktologii Szpitala Bonifratrów oraz Kierownik Zakładu Chirurgii Doświadczalnej i Klinicznej CM UJ.

Szkolenie zorganizowane w formule mieszanej łączyło część teoretyczną oraz część praktyczną realizowaną podczas zabiegów na salach operacyjnych.

SECCA jest procedurą wykorzystywaną w największych klinikach na świecie, w tym amerykańskiej Mayo Clinic i Cleveland Clinic. W Polsce prekursorem metody jest profesor Herman, który jako jedyny w Polsce wykonał do tej pory ponad 30 zabiegów wykorzystując tę technikę.

Zabieg polega na miejscowej aplikacji do mięśni zwieraczy odbytu fal o częstotliwości radiowej. W tym celu stosowany jest specjalny aplikator wprowadzany przez odbyt.

- Prowadzi to do tzw. remodlingu zwieraczy tj. przebudowy ich struktury i wzmocnienia ich napięcia, co w znaczny sposób poprawia ich funkcję - mówi prof. Roman M. Herman.

Jak wynika z dotychczasowych siedmioletnich doświadczeń profesora Hermana metoda ta daje dobre wyniki pod warunkiem odpowiedniej kwalifikacji pacjenta. Procedura SECCA jest minimalnie inwazyjna, możliwa do wykonania w warunkach ambulatoryjnych; nie wymaga znieczulenia ogólnego.

Procedurę cechuje bezpieczeństwo i wysoki poziom skuteczności (ok. 70%). Pacjenci wracają do domu jeszcze w dobie operacyjnej lub następnej, a powrót do sprawność sprzed zabiegu zyskują w ciągu 48 h.

Niewątpliwą "wadą" jest jednak wysoki koszt procedury, tzn. aparatu i jednorazowych końcówek. Zastosowana procedura nie została włączona do listy procedur refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i może być wykonywana jedynie pełnopłatnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH