Kraków: pobranie narządów do transplantacji nie było możliwe

Pobranie narządów od pacjenta z raną postrzałową głowy, który przebywał na oddziale neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, okazało się niemożliwe.

Jak podaje Gazeta Krakowska, rodzina 38-letniego pacjenta chciała, by jego narządy zostały pobrane do przeszczepu. Miała jednak usłyszeć, że szpital się tym nie zajmuje.

Szpital podkreśla jednak, że w chwili ukazania się artykułu pacjent nie mógł być dawcą, gdyż jeszcze żył! W sprostowaniu wysłanym do gazety Anna Niedźwiedzka, rzecznik prasowy szpitala, wyjaśnia:

„Pacjent, którego historia stała się kanwą artykułu, trafił w stanie krytycznym z raną postrzałową głowy do OKK Neurochirurgii i Neurotraumatologii w dniu 5.04.o godz. 0.42. Nieprawdą jest, że pacjent zmarł. Co więcej, pacjent nie mógł być traktowany jako potencjalny dawca narządów. Po przeprowadzeniu w chwili przyjęcia na Oddział badań diagnostycznych, wskazujących na znaczne uszkodzenie mózgu, nie dających jednak podstaw do orzeczenia o śmierci mózgu, pacjent trafił na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej.

Wykonane w kolejnej dobie, w dniu 6.04 badanie AngioTK (ze względu obrażenia tworzo-czaszki i brak możliwości badania przedmiotowego w celu wysunięcia podejrzenia śmierci pnia mózgu) wykazało występowanie przepływu tętniczego w krążeniu mózgowym chorego, a wynik ten jest wskazaniem od odstąpienia od orzekania o śmierci mózgu. Lekarze podjęli się ogromnego wysiłku ratowania chorego, nie mogli bowiem, nie tylko zgodnie ze swym sumieniem, ale także zgodnie z wymogami polskiego prawa, podjąć decyzji o odłączeniu pacjenta od aparatury podtrzymującej życie.”

Ostatecznie ranny mężczyzna zmarł 7 kwietnia. – Nie mógł zostać dawcą narządów, gdyż doszło u niego do zatrzymania akcji serca. Pragnę podkreślić, że szpital jest przygotowany i chętny do pobrań organów do przeszczepów. W placówce działa zarówno koordynator ds. przeszczepów, jak i komisja orzekająca śmierć pnia mózgu – zapewnia Anna Niedźwiedzka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH