Kraków: pierwszy ośrodek leczenia dzieci z FASD

Pierwszy w Polsce ośrodek kompleksowego leczenia dzieci, których matki spożywały w ciąży alkohol powstał w Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie.

W Ośrodku lekarze będą pomagali dzieciom, u których z powodu ekspozycji na alkohol w życiu płodowym, wystąpił zespół zaburzeń umysłowych i fizycznych zwany przez specjalistów FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder).

- Chcemy pomóc pacjentom, którzy do tej pory nie mieli dostępu do specjalistycznej diagnostyki i terapii - powiedział dyrektor szpitala dr Stanisław Stępniewski.

W Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD będzie pracował multidyscyplinarny zespół specjalistów: psychiatrzy, psychologowie i neurolodzy, logopedzi, terapeuci oraz rehabilitanci.

Istotnym elementem rozpoznania FASD jest potwierdzenie faktu, iż matka w okresie ciąży spożywała alkohol. Według lekarzy nie można określić, jaka ilość alkoholu jest dla płodu niebezpieczna, bo nawet niewielka dawka może działając na nienarodzone dziecko spowodować zmiany w budowie jego ciała, powstanie wad rozwojowych narządów, a przede wszystkim wad środkowego układu nerwowego.

Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się m.in. zaburzeniami rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek.

Nie wiadomo, jakiej grupy dzieci w Polsce dotyczy problem FASD. Ok. 30 proc. kobiet przyznało w badaniach, że spożywało w ciąży alkohol. W Europie zespół zaburzeń dotyka od 0,5 do 2 proc. dzieci.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) rozpoczęła badania epidemiologiczne, które mają dostarczyć informacji, jak bardzo jest rozpowszechniony FASD. Badania są prowadzone w czterech województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Regiony są bardzo zróżnicowane pod względem stosunku matek do picia alkoholu w ciąży.

- Mam nadzieję, że dotrzemy do 1,5 - 2,5 tys. dzieci. W tej chwili szkolimy psychologów szkolnych, by umieli rozpoznać objawy FASD. Badania potrwają do końca 2014 r., są trudne, mamy na nie zgodę Komisji Etyki - powiedział dyrektor PARPA Krzysztof Brzózka.

Dyrektor Stępniewski poinformował, że szpital ma wstępną obietnicę NFZ, że jeśli będzie diagnozował i leczył dzieci z FASD kontrakt placówki zostanie zwiększony.

Centrum ma objąć opieką pacjentów z Polski południowej. Dzieci z podejrzeniem zespołu FASD do siódmego roku życia, jeśli wymagają konsultacji u neurologa muszą mieć skierowanie do Centrum, dzieci które mają trafić do psychiatry skierowania nie potrzebują. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami 12 619 86 15 lub 12 619 86 93 (dzieci powyżej 7. roku życia).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH