Kraków: pierwszy europejski egzamin specjalizacyjny z chirurgii

Podczas obradującego od czwartku (17 listopada) w Krakowie XV Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chirurgii przeprowadzono po raz pierwszy w Polsce europejski egzamin specjalizacyjny z chirurgii ogólnej. Z 12 kandydatów egzamin zdało 10.

- Ten egzamin przeznaczony jest z jednej strony dla osób, które są spoza UE, a chcą wykazać się wysokimi kwalifikacjami w dziedzinie chirurgii, z drugiej strony dla osób, które posiadają specjalizację w ramach UE, a mimo to chcą nabyć dodatkową certyfikację swoich wyższych kwalifikacji - powiedział członek komisji egzaminacyjnej dr Antoni Szczepanik z I Katedry Chirurgii Ogólnej Onkologicznej i Gastroenterologicznej Collegium Medium UJ. 

Do egzaminu przystąpiło 12 kandydatów, m.in. z Belgii, Niemiec, Irlandii, Turcji, Iraku i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W ramach egzaminu musieli rozwiązać testy, które sprawdzały ich wiedzę merytoryczną, oraz przedyskutować z jurorami konkretne przypadki kliniczne. Zdało dziesięciu kandydatów. 

Europejskie Towarzystwo Chirurgii (ESS) jest jedną z największych i najbardziej prestiżowych organizacji, skupiającą chirurgów z całej Europy. Jej głównym celem jest koordynowanie i wspieranie rozwoju chirurgii w aspekcie klinicznym i naukowo-badawczym, a także promowanie największych osiągnięć tej dziedziny medycyny w Europie i na świecie. 

W kongresie biorą udział najwybitniejsi przedstawiciele wszystkich dyscyplin chirurgicznych z całej Europy i wielu wiodących ośrodków światowych. W ocenie uczestników, kongres stanowi okazję dla promocji osiągnięć współczesnej nauki, nowych metod leczenia i rozpoznawania schorzeń chirurgicznych. Myślą przewodnią kongresu jest jakość w chirurgii, aspekty etyczne, moralne i medyczne.  

Wygłoszone referaty dotyczyć będą współczesnych metod diagnostyki i leczenia guzów neuroendokrynnych z uwzględnieniem nowoczesnych małoinwazyjnych technik operacyjnych oraz współczesnych strategii terapii raka piersi, czerniaka skóry czy zaawansowanych nowotworów przewodu pokarmowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH