Kraków: pacjenci testują usługi telemedyczne

Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie uruchomił pilotażowy program monitoringu kardiologicznego.

Celem projektu realizowanego z partnerami z Wielkiej Brytanii, Holandii, Rumunii i Hiszpanii, jest popularyzacja systemów opieki telemedycznej oraz ich udoskonalenie i dostosowanie do potrzeb pacjenta i personelu medycznego. Projekt adresowany jest do osób przewlekle chorych i starszych, które wymagają stałej opieki w domu.

W ramach projektu Szpital im. Jana Pawła II w Ośrodku Diagnostyki Prewencji i Telemedycyny uruchomił pilotażowy program monitoringu kardiologicznego. Sprzęt oraz koszty jego realizacji zostały dofinansowane ze środków programu INTERREG IVC.

Nad wdrażaniem programu czuwa zespół składający się z fizyków medycznych i kardiologa. Pacjentom, którzy zdecydują się na udział w programie wypożyczane są zestawy Tele-EKG składające się z rejestratora zapisu EKG, telefonu komórkowego i kompletu elektrod. Chorzy są też szkoleni w zakresie użytkowania aparatów, wykonywania pomiarów i przesyłania danych.

Monitoring kardiologiczny chorych prowadzony jest przez jeden miesiąca, kiedy to pacjenci wypełniają ankiety, w których oceniają jakość i efektywność oferowanej usługi.

W bieżącej fazie realizacji projektu udział wzięło 26 pacjentów. Chorzy docenili łatwość obsługi zestawu do Tele-EKG oraz możliwość konsultacji z lekarzem drogą telefoniczną bez konieczności wizyty w przychodni. Z przebiegu realizacji projektu zadowolony był również kardiolog. Zastosowana metoda pozwoliła mu na zdiagnozowanie kilku przypadków nietypowych zaburzeń serca.

W styczniu 2011 r. planowane jest uruchomienie drugiego badania pilotażowego. Rezultaty badań posłużą m.in. obliczeniu kosztów funkcjonowania tego typu usług w publicznym sektorze ochrony zdrowia oraz analiza możliwości dofinansowania z NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH