Kraków: otwarto oddział toksykologiczny

W Klinice Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie uruchomiono oddział toksykologii. Leczone będą tu najcięższe przypadki zatruć alkoholowych i lekowych, wymagających hospitalizacji.

Na nowy oddział trafili już pierwsi pacjenci. Lecznica szacuje, że rocznie, pomoc medyczną może otrzymać tu tysiąc pacjentów.

– Oddział spełnia wysokie standardy lokalowe jak i sprzętowe. Kwalifikacji przyjęć dokonywać będą SORy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Anna Niedźwiedzka, rzecznik szpitala.

Jak wynika z praktyki klinicznej, przeważającą ilość pacjentów toksykologii stanowią osoby z ostrymi zatruciami lekowymi, więc to głównie tacy chorzy będą trafiać na oddział, chociaż lecznica jest przygotowana także do przyjęcia osób zatrutych tlenkiem węgla czy po spożyciu trujących grzybów.

Olacówka dysponuje 22 łóżkami, w tym 4 tak zwanego wzmożonego nadzoru, niezbędnych do leczenia ciężkich zatruć. W skład personelu medycznego wchodzi 6 lekarzy, 20 pielęgniarek i 5 ratowników.

Oddział jest wyposażony w stanowiska do przeprowadzania zabiegów pozaustrojowych hemodializy i hemoperfuzji, a także unikalny sprzęt do dializy albuminowej wątroby. Są to metody leczenia wybranych przypadków zatruć, w których istnieje konieczność szybkiego wyeliminowania trucizny z organizmu pacjenta oraz leczenia uszkodzeń narządowych (wątroby, nerek)

Nowością jest też wprowadzenie całodobowej informacji toksykologicznej.

– Pod telefonem 12 411 99 99, lekarze dyżurni i pracownicy Ośrodka Informacji Toksykologicznej będą udzielać informacji dotyczących zagrożenia i postępowania w przypadkach kontaktu z różnymi toksynami – wyjaśnia rzecznik.

Laboratorium Analiz Toksykologicznych oferuje całodobową możliwość przeprowadzania analiz toksykologicznych niezbędnych dla prawidłowej diagnostyki i leczenia zatruć.

Oddział posiada także własną poradnię, w której odbywają się konsultacje toksykologiczne pacjentów wypisanych z oddziału jak i kierowanych przez lekarzy POZ.

Działalność Oddziału finansowana jest ze środków NFZ

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH