Kraków: otwarcie całodobowej bazy śmigłowcowej LPR

Lotnicze Pogotowie Ratunkowego (LPR) od czwartku (15 stycznia) pełni całodobowy dyżur w bazie w Krakowie. Jest to druga, po Warszawie, baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, która pracuje przez 24 godziny - poinformowała rzecznik LPR Justyna Sochacka.

 Obok załogi warszawskiej (dyżuruje 24 h/dobę od lipca 2011 r.) dyżur od 15 stycznia pełni pełni również załoga Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego HEMS (ang. Helicopter Medical Emergency Service) z Krakowa.

Ta decyzja przełoży się na zwiększenie dostępności lotniczych zespołów ratownictwa medycznego w porze nocnej, które będą mogły być dysponowane do nagłych zachorowań, wypadków komunikacyjnych, zdarzeń o charakterze masowym, a także do realizacji pilnych transportów międzyszpitalnych.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe niespełna cztery lata temu zakończyło proces wymiany całej floty śmigłowców. Posiada nowoczesne śmigłowce Eurocopter. To przedsięwzięcie pozwoliło podjąć działania zmierzające do wydłużania dyżurów o porę nocną w poszczególnych bazach.

Aby załogi mogły operować po zachodzie słońca niezbędne było wylatanie odpowiedniej liczby godzin na nowym typie statku powietrznego przez pilotów, przeszkolenie strażaków z zabezpieczenia lądowań śmigłowca, wyznaczenie na terenach gmin miejsc do lądowania w nocy, a także przeszkolenie dyspozytorów medycznych.

W tej chwili już dziewięć spośród siedemnastu baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pełni dyżury w porze nocnej, w tym dwie całą dobę (dwie bazy dyżurują w godz. 7-23, pięć baz dyżuruje w godz. 7-20). Oprócz tego całodobowo dostępny jest Samolotowy Zespół Transportowy stacjonujący na warszawskim lotnisku im. F. Chopina.

Plan dotyczący dalszego rozwoju SP ZOZ LPR zakłada funkcjonowanie w ciągu najbliższych lat pięć całodobowych baz HEMS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH