Kraków: około 2 tys. osób w zabezpieczeniu medycznym uroczystości żałobnych

Około dwóch tysięcy pracowników służb medycznych i wolontariuszy czuwa nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej w Krakowie.

Od godz. 6.00 rano w niedzielę (18 kwietnia) wszystkie karetki, a także patrole i punkty medyczne są w stanie pełnej gotowości. Już w nocy z soboty na niedzielę pracę rozpoczęły ekipy karetek zabezpieczaćjących przejazdy VIP-ów lądujących na lotnisku w Balicach.

Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników uroczystości będzie czuwa 50 karetek z zespołami ratowniczymi. Ambulanse są na Rynku Głównym i w okolicach oraz w Łagiewnikach i na Błoniach. Wsparcia udzielają także dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

– Te 50 karetek to nasze dodatkowe zespoły oraz karetki z wielu miast Polski i różnych firm i instytucji, które same zgłaszały gotowość przyjazdu – powiedziała kierująca zabezpieczeniem medycznym uroczystości dyrektorka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr Małgorzata Popławska.

– Karetki zakontraktowane przez NFZ i na co dzień zabezpieczające Kraków i okolice pozostaną na swoich miejscach stacjonowania do dyspozycji mieszkańców i będą użyte tylko w wyjątkowych sytuacjach – zaznaczyła.

W krakowskich szpitalach dyżuruje 366 lekarzy wraz z personelem, w placówkach jest przygotowanych ponad 1600 wolnych łóżek. Wszystkie szpitalne oddziały ratunkowe mają zwiększoną obsadę.

W miejscach zgromadzeń działa 14 namiotów i stałych punktów medycznych, w których pracują pielęgniarki, ratownicy oraz wolontariusze przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy.

W sektorach i tam, gdzie będzie najwięcej ludzi, pomagać będzie 121 medycznych patroli pieszych i korzystających z różnych środków transportu – rowerów, motocykli i quadów. Patrole te zorganizują m.in. Polski Czerwony Krzyż, harcerze, strażacy i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH