Kraków: oddział rehabilitacyjny w szpitalu Babińskiego już po remoncie W krakowskim szpitalu wyremontowano oddział rehabilitacyjny.

Nowy oddział rehabilitacyjny po remoncie konserwatorskim i modernizacji budynku II B oddano w piątek (10 lipca) do użytku w Szpitalu Specjalistycznym im. dr. J. Babińskiego w Krakowie. Jeszcze w lipcu trafią do niego pacjenci po kryzysach psychicznych.

W okresie przedwojennym w Krajowym Zakładzie dla Umysłowo i Nerwowo Chorych budynek II B mieścił Oddział Sądowy dla Kobiet, które w stanie niepoczytalności popełniły czyn zabroniony, później był ogólnym oddziałem psychiatrycznym. Obecnie, po zakończeniu prac remontowych i modernizacyjnych, w budynku będzie funkcjonować oddział rehabilitacyjny dla osób po kryzysach psychicznych.

- Bardzo się cieszę, że 70 naszych pacjentów będzie miało wymarzony, piękny budynek z nowym wyposażeniem. Jedyne co zostało, a czego nie widać, to stara cegła w murach - powiedział Stanisław Kracik, dyrektor szpitala. Wyraził nadzieję, że nowoczesne warunki będą sprzyjały terapii.

Remont i modernizacja, realizowana w trybie "zaprojektuj i wybuduj", rozpoczęły się na początku ubiegłego roku. Z uwagi na zły stan techniczny prace obejmowały kapitalny remont budynku, łącznie ze stropami i klatkami schodowymi, wymianę wszystkich instalacji oraz wprowadzenie nowych (wentylacji mechanicznej, sygnalizacji przeciwpożarowej i teletechnicznej), a także ocieplenie stropów i remont dachu z wymianą poszycia, oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Zgodnie z zasadami konserwatorskimi, wszędzie gdzie było to możliwe pozostawiono zabytkową substancję budowlaną (np. fragmenty więźby dachowej). Z zewnątrz budynek zachował pierwotne kształty dachu, okien i drzwi. Wewnątrz, po uzyskaniu stosownej zgody konserwatora zabytków, wprowadzono zmiany dostosowując obiekt do współczesnych wymagań placówki lecznictwa psychiatrycznego.

Budynek wyposażono w windę przystosowaną do transportu chorych niepełnosprawnych, a także zaadaptowano na cele użytkowe nieużytkowane wcześniej poddasze i piwnice.

Zamiast dużych kilkunastoosobowych sal powstało 20 mniejszych dla maksymalnie 5 pacjentów, z węzłami sanitarnymi przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. W piwnicach, obok szatni dla personelu i chorych oddziału dziennego oraz pomieszczeń technicznych, znalazła się sala do terapii. Na zaadaptowanym poddaszu - gabinety lekarzy i psychologów, sale do terapii zajęciowej oraz jadalnia wraz zapleczem.

Budynek służyć będzie 70 pacjentom leczonym w trybie stacjonarnym i 25 w trybie dziennym.

Ogółem koszty remontu konserwatorskiego i modernizacji budynku II B wyniosły 5,1 mln zł, z czego 730 tys. zł pochodziło ze środków europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, 221 tys. z Narodowego Funduszu Odnowy Zabytków Krakowa, natomiast ponad 4 mln zł pochodziło z budżetu Województwa Małopolskiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH