Kolejny krakowski szpital chce zrezygnować ze świadczenia kompleksowych usług okulistycznych. Andrzej Ślęzak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Żeromskiego, wpadł na pomysł przekształcenia oddziału okulistycznego w oddział leczenia zaćmy.

– Okulistyka przynosi spore straty, pacjent z urazem gałki ocznej wymaga większego zaangażowania, a także kosztuje drożej - wyjaśnia dyrektor. – Ponadto nasza okulistyka nie ma szans na rozwój, bo nie otrzymaliśmy akredytacji na szkolenia młodych specjalistów – dodaje Ślęzak.

Co to wszystko oznacza dla pacjentów? Nic dobrego. Dzisiaj w Żeromskim na oddziale okulistycznym jest 30 łóżek, a w przyszłości dla chorych przygotują maksymalnie tylko osiem miejsc. Dziś przyjmuje się pacjentów z różnymi schorzeniami i urazami gałki ocznej. Natomiast po przekształceniu dostęp do oddziału będą mieli jedynie ci cierpiący na zaćmę – rozważa Gazeta Krakowska.

Andrzej Ślęzak uspokaja, że za to poradnia okulistyczną będzie czynna od godz. 7 aż do 22. – Jednak tylko jeśli NFZ zapłaci za tę usługę – od razu zastrzega.

Pacjenci są zdruzgotani tą informacją. Problem w tym, że w Krakowie już od kilku lat dramatycznie brakuje okulistów w publicznych szpitalach. I z każdym rokiem jest coraz gorzej. Ostre dyżury okulistyczne w lecznicach zostały dawno zlikwidowane. Co prawda ci specjaliści powinni być przez 24 godz. na dobę w każdym szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). To jednak teoria. Jeśli w SOR wyląduje chory z rannym okiem, dyżurni lekarze telefonicznie wzywają kolegę do pracy. Może to trwać godzinami. A ranny czeka.

Ponad rok temu jedyny w Małopolsce Szpital Okulistyczny w Witkowicach z dnia na dzień zamknął oddział leczenia zeza. Cały jego personel odszedł bowiem do prywatnej lecznicy. Za chwilę z nierentownego oddziału okulistycznego może zrezygnować też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera, który za pół roku zostanie sprywatyzowany.

– Tym sposobem w Krakowie będzie operowana tylko zaćma – rozkłada ręce Alina Górniak-Bednarz, wojewódzki konsultant okulistyki. Konsultant oprotestowała projekt przekształcenia oddziału okulistycznego w "Żeromskim". Na ostatnim posiedzeniu rady społecznej szpitala jej pismo zostało odczytane, po czym członkowie zagłosowali "za" przekształceniem. Projekt powinien jeszcze zaakceptować prezydent.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH