Kraków: grant Polpharmy dla Szpitala Uniwersyteckiego

Zespół badawczy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pod kierownictwem prof. Agnieszki Słowik otrzymał od zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy grant o wartości 325 200 zł na realizację projektu pt.: "Czy wdrożenie nowatorskiej struktury organizacyjnej dedykowanej terapii ostrego udaru mózgu poprawi skuteczność leczenia tej choroby?"

Grant przyznano w ramach XII edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych ze środków Fundacji Polpharmy. Realizacja tego projektu ma ułatwić dalszy rozwój ośrodka Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO) działającego przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Uniwersyteckie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO), rozpoczęło działalność 2 stycznia 2013 roku. Jego zadaniem jest zapewnienie dostępu do najnowocześniejszych sposobów leczenia ostrego udaru mózgu (leczenia wewnątrznaczyniowego).

W pierwszym roku działalności Centrum wykonało 30 procedur u chorych na udar niedokrwienny mózgu za pomocą mechanicznego usuwania zakrzepu z naczyń mózgowych (mechaniczna trombektomia). Wstępne wyniki okazały się bardzo zachęcające.

System organizacyjny CITO opiera się na wypracowanych wzorcach europejskich i amerykańskich. Polega na usuwanie zakrzepu z tętnicy mózgowej za pomocą skomplikowanej procedury inwazyjnej wymagającej jednoczasowego zaangażowania aż 3 lekarzy (neurolog, radiolog interwencyjny, anestezjolog), dwóch pielęgniarek oraz technika.

Podobne leczenie już od kilkunastu lat dostępne jest dla chorych na zawał serca i z zakrzepicą tętnic kończyn. Wewnątrznaczyniowe leczenie chorób naczyń mózgu jest możliwe od niedawna. Szpital Uniwersytecki w Krakowie jest jedynym w Polsce ośrodkiem wykonującym tę procedurę w sposób ciągły, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH