Kraków: eksperymentalna radioterapia oka

W Krakowie odbędą się pierwsze w Polsce operacje protonowe nowotworu oka.

Dwoje pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z nowotworem oka – czerniakiem błony naczyniowej – zostanie poddanych w najbliższych dniach pierwszemu w Polsce zabiegowi metodą radioterapii protonowej nowotworów gałki ocznej.

– Operacje odbędą się w jedynym w Polsce ośrodku do radioterapii protonowej, powstałym we współpracy Szpitala Uniwersyteckiego i Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk – poinformował w piątek (11 lutego) podczas konferencji prasowej dyrektor szpitala Andrzej Kulig. 

Operacje zostaną przeprowadzone w trybie tzw. eksperymentu medycznego, ponieważ w katalogu świadczeń medycznych nie ma jeszcze takiej procedury, jak radioterapia protonowa. 

Ośrodek otrzymał zgodę na przeprowadzenie 20 takich operacji. Ich koszt szacowany jest na 2 mln zł; kosztami podzieli się szpital i IFJ PAN. 

W ocenie szpitala, ośrodek radioterapii protonowej byłby w stanie zaspokoić potrzeby w zakresie radioterapii protonowej nowotworów gałki ocznej dla wszystkich wymagających tego typu leczenia pacjentów z całej Polski (do 100 do 150 przypadków rocznie).

– Dzięki tej pracowni pacjenci, którzy dotychczas musieli szukać ratunku w innych ośrodkach europejskich, będą mieli teraz możliwość leczenia w kraju – powiedział dyrektor Andrzej Kulig. Jak poinformował, koszt takiej zagranicznej terapii wynosi ok. 100 tys. zł. 

Czerniak błony naczyniowej oka jest najbardziej złośliwym nowotworem wewnątrzgałkowym, rozwijającym się zwykle po 40. roku życia, choć coraz częściej notuje się przypadki czerniaka u ludzi młodszych.

Nieleczony czerniak oka prowadzi do przerzutów, najczęściej do wątroby, płuc, skóry, tkanki podskórnej, powodujących zgon. 

Dotychczasowe leczenie czerniaków wewnątrzgałkowych polegało przede wszystkim na ich napromienianiu przy użyciu aplikatorów zawierających źródła promieniowania gamma i beta, na przezźrenicznej termoterapii lub na chirurgicznym wycięciu w wybranych przypadkach. U wielu chorych konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na całkowitym usunięciu gałki ocznej. 

Radioterapia protonowa pozwala na bardzo precyzyjne niszczenie nowotworów, m.in. guzów znajdujących się wewnątrz gałki ocznej. Ponadto pozwala na zachowanie wzroku. 

Jak podkreśliła prof. Bożena Romanowska-Dixon, kierownik Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, radioterapia protonowa jest bardzo skuteczna i może być stosowana w leczeniu niemal wszystkich nowotworów oka, m.in. czerniaka, naczyniaków, siatkówczaka u dzieci. 

Pracownia Radioterapii Protonowej Szpitala Uniwersyteckiego zorganizowana została przy Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, ponieważ tam znajduje się cyklotron wykorzystywany do zabiegów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH