W Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zostanie zainstalowany nowoczesny cyklotron przyspieszający protony do energii ponad 200 milionów elektronowoltów. Będzie on stosowany do badań z dziedziny radiobiologii, fizyki medycznej, fizyki jądrowej oraz precyzyjnej radioterapii nowotworów oka.

Na początku kwietnia minister rozwoju regionalnego zatwierdził do finansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka projekt budowy w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk Ośrodka Badawczego Centrum Cyklotronowe Bronowice (CCB). Jak wyjaśnił zastępca dyrektora ds. naukowych instytutu Paweł Olko, są szanse, że ze środków unijnych w nowym ośrodku zostaną zamontowane też stanowiska typu gantry, które ułatwią radioterapię protonową w najbardziej skomplikowanych przypadkach raka, także u dzieci. Jednak ta sprawa wyjaśni się najwcześniej za trzy, cztery miesiące.

– Nawet jeśli tym razem nie uda nam się otrzymać dofinansowania na ten cel, to będziemy próbować ponownie. Gantry daje pełne możliwości wykorzystania tak nowoczesnego cyklotronu - powiedział dyrektor Olko.

Co prawda Centrum ma ruszyć pełna parą dopiero w 2013 roku, ale już na przełomie 2009 i 2010 mogą być przyjmowani pacjenci, którzy będą korzystać z cyklotronu, który już działa w instytucie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH