Kraków: bioabsorbowalne stenty testowane od sześciu lat

Wchodzące w ostatnim czasie do praktyki medycznej bioabsorbowalne, czyli rozpuszczające się w ciele pacjenta, stenty, są badane i testowane w Polsce już od sześciu lat. Osiągnięcia w tej dziedzinie ma zespół prof. Dariusza Dudka z Krakowa.

O stosowaniu rozpuszczalnych stentów w kardiologii zrobiło się głośno przed tygodniem, kiedy lekarze z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu poinformowali o zastosowaniu ich u 55-letniego pacjenta. Dwa dni później podobny stent wszczepili choremu specjaliści z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. Zabieg obserwowali wybitni specjaliści z Polski, USA, Holandii, Niemiec i Chin biorący udział w warsztatach kardiologii interwencyjnej. 

Choć bioabsorbowalne stenty nie są jeszcze powszechne w codziennej praktyce medycznej, nie są one też w Polsce nowością. Ich stosowanie rozpoczęli lekarze i naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członkowie zespołu badawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierownictwem prof. Dariusza Dudka. 

Technologia ta nazywana jest w prasie fachowej "czwartą rewolucją w kardiologii interwencyjnej". Pierwsza implantacja stentu bioabsorbowalnego firmy Abbott Vascular w Polsce miała miejsce 8 czerwca 2006 r. w ramach zainicjowanego w Krakowie - jako jednym z sześciu na świecie ośrodków - programu badawczego ABSORB-FIM. 

Początkowo wszczepiono stenty bioabsorbowalne u sześciu pacjentów, a po opublikowaniu korzystnych wyników leczenia pierwszych 30 pacjentów na świecie, kontynuowano badania u kolejnych chorych. Łącznie w ośrodku krakowskim w latach 2006-2009 włączono do badań 19 spośród wszystkich 101 pacjentów. 

W kolejnych latach, do drugiej połowy 2011 r., kontynuowano w Krakowie - jako jedynym ośrodku w Polsce - zabiegi implantacji stentu bioabsorbowalnego firmy Abbott w badaniu ABSORB Extend. Obecnie trwają prace nad stentem firmy Abbott w badaniu ABSORB II, do którego zaproszony został ośrodek w Poznaniu, pod kierownictwem prof. Macieja Lesiaka. 

Wyniki badań nad stentem firmy Abbot zostały opublikowane w wielu znaczących czasopismach medycznych. Prof. Dariusz Dudek, kierownik Samodzielnej Pracowni Zakładu Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jest autorem lub współautorem 32 takich publikacji. 

Bioabsorbowalne stenty stanowią rodzaj mechanicznego rusztowania poszerzanego naczynia oraz rezerwuar leku, który zapobiega restenozie tj. procesowi powodującemu ponowne jego zwężenie. Po stabilizacji poszerzanej części naczynia stenty ulegają całkowitemu rozpuszczeniu. Najdalej po dwóch latach nie ma po nich śladu w organizmie. Specjaliści wskazują, że nowa metoda może stać się powszechna za rok lub dwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH