Kraków: Szpital MSW pierwszą wielospecjalistyczną lecznicą dla seniorów

Od stycznia 2015 roku szpital MSW w Krakowie jest pierwszym w Polsce wielospecjalistycznym szpitalem przeznaczonym dla seniorów. Impulsem do przemian była m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - poinformował PAP wicedyrektor ds. lecznictwa w tej placówce, Krzysztof Czarnobilski.

W ubiegłym roku szpital przeszedł restrukturyzację, w wyniku której zlikwidowano m.in. część położniczą oddziału ginekologiczno-położniczego oraz oddział neonatologii i oddział pediatrii, a utworzono 21-łóżkowy oddział geriatrii, który docelowo będzie liczył 42 łóżka. Sprofilowane także zostały pod kątem starszych pacjentów inne oddziały.

Od nowego roku w szpitalu funkcjonują oddziały chorób wewnętrznych i geriatrii, geriatrii, chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedyczny, neurologiczny, anestezjologii i intensywnej terapii, okulistyczny oraz izba przyjęć i pomocy doraźnej. Szpital oferuje też wsparcie psychologiczne oraz rozbudowane zaplecze rehabilitacyjne i stomatologiczne. Jest także ośrodkiem kształcenia przyszłych lekarzy specjalistów z geriatrii.

Jak podkreśla małopolski konsultant w dziedzinie geriatrii doc. Barbara Gryglewska, krakowska placówka jest przykładem kompleksowego, wielospecjalistycznego leczenia pacjenta w podeszłym wieku w jednym miejscu i nie należy mylić jej ze szpitalem z rozbudowanym tylko oddziałem geriatrii.

- Krakowski szpital może przyczynić się do tworzenia standardów geriatrycznej medycyny szpitalnej - uważa doc. Gryglewska.

Jak powiedział PAP dr Krzysztof Czarnobilski, jednym z impulsów restrukturyzacji szpitala była zbiórka podczas 21. finału WOŚP środków na lepszą opiekę medyczną dla osób starszych oraz przekazanie w jej wyniku szpitalowi przez WOŚP nowoczesnego sprzętu dla osób starszych za 400 tys. zł.

Ważną okolicznością były także zmiany demograficzne zachodzące wśród mieszkańców Krakowa, w którym zamieszkuje duża populacja ludzi w podeszłym wieku. W 2012 roku 18,4 proc. mieszkańców stanowiły osoby powyżej 65. roku życia, a prognozy demograficzne wskazują, że ten procent będzie się powiększał.

- Proces restrukturyzacji był uzgodniony z władzami samorządowymi województwa małopolskiego, a także z małopolskim Oddziałem NFZ. Jego celem było stworzenie placówki wielospecjalistycznej dedykowanej głównie pacjentom powyżej 60. roku życia. Dzięki wsparciu władz województwa nie doszło do redukcji łóżek położniczych, neonatologicznych i pediatrycznych w Krakowie - podkreślił dyr. Czarnobilski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH