Kraków: Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych

Kilkuset zawodników z 22 krajów po przeszczepach nerek, serca, wątroby, trzustki i płuc oraz dializowanych weźmie udział w 8. Mistrzostwach Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Krakowie. Mistrzostwa propagują hasło "Nie zabieraj swoich narządów do nieba".

Uroczysta inauguracja mistrzostw, które potrwają do 23 sierpnia, odbędzie się w sobotę (16 sierpnia) wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie.

W zawodach rozgrywanych na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego wystartuje 360 zawodników z 22 krajów. Konkurencje odbędą się w 12 dyscyplinach: badminton, biathlon letni, bowling, darts, golf, kolarstwo szosowe, lekka atletyka, petanque (gra w kule), pływanie, siatkówka plażowa, tenis stołowy, tenis ziemny.

Polska reprezentacja będzie liczyć 60 osób. W dotychczasowych europejskich mistrzostwach było to od 5 do 10 osób. W latach 2004-2013 polscy pacjenci-zawodnicy zdobyli w światowych i europejskich mistrzostwach 208 medali.

- Nie ma lepszego przykładu dla społeczeństwa niż osoby, które pokazują, że są po przeszczepieniu narządu i mogą uprawiać bezpiecznie sport. Jest to jednocześnie przykład, że dzięki narządom, które otrzymały, mogą żyć pełnią życia i że cel transplantologów został osiągnięty - powiedział PAP przewodniczący 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych prof. Andrzej Chmura.

Jak wyjaśnił, udział w zawodach nie stanowi żadnego ryzyka dla pacjentów. - Wszyscy zawodnicy mają certyfikaty medyczne, zgodnie z restrykcyjnymi przepisami zarówno światowej, jak i europejskiej federacji zrzeszającej osoby po przeszczepach - podkreślił prof. Chmura. Zgodnie z tymi regulacjami pacjent może wystartować w zawodach po upływie ponad roku od przeszczepienia, czynność narządu musi być stabilna, w określonym terminie przed zawodami powinien być przeprowadzony test wysiłkowy potwierdzający zdolność pacjenta do udziału w zawodach, a lekarz prowadzący powinien wyrazić zgodę na start pacjenta w określonej konkurencji.

- Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych są organizowane głównie w celu popularyzacji świadomego dawstwa narządów poprzez aktywność fizyczną i uprawianie sportu, ponieważ pacjenci, startując w zawodach sportowych, dają najbardziej realne i żywe świadectwo, że transplantacja jest najlepszą metodą ratowania życia ludzkiego - mówiła Krystyna Murdzek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji (PSST), które jest organizatorem tegorocznych mistrzostw.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH