Szpital może poszczycić się długą tradycją w dziedzinie rehabilitacji psychiatrycznej, a działający obecnie tu system rehabilitacji należy do najnowocześniejszych w naszym kraju.

Uroczystą Mszę świętą z okazji 90-lecia powstania Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego odprawił 2 grudnia kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski poświęcił także tablicę upamiętniającą ocalenie jedynego spośród 560 psychicznie chorych pacjentów szpitala, wymordowanych przez hitlerowców 23 czerwca 1942 roku.

W homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślał, że każdy szpital jest miejscem, w którym jest „wielkie oczekiwanie na zwycięstwo nad śmiercią przez powrót do zdrowia lub jego poprawę”. Zauważył, że dziś dokonał się postęp w dziedzinie diagnostyki, leczenia chorób i profilaktyki, ale cierpienie zawsze ,,woła o miłość niosącą ratunek”.

Metropolita krakowski przypomniał także tragiczną kartę w historii szpitala, kiedy to 23 czerwca 1942 roku hitlerowcy zamordowali 560 pacjentów szpitala. Kardynał poświęcił tablicę upamiętniającą ocalenie jedynej osoby spośród wszystkich chorych, która ma być „ostrzeżeniem, do czego jest zdolny człowiek, który chce zająć miejsce Boga”. – Potrzebne jest to przypomnienie i ta przestroga, gdyż i dzisiaj odzywają się głosy ubrane w piękne i zwodnicze słowa, by położyć kres życiu, które uznaje się za ciężar dla rodziny lub społeczeństwa – zaznaczył kardynał.

Misją Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego jest zapewnienie kompleksowych świadczeń w zakresie lecznictwa psychiatrycznego, odwykowego i neurologicznego. Otoczenie szpitala tworzy park, na którego terenie usytuowane są secesyjne pawilony chorych, budynki mieszkalne i gospodarcze, kaplica. Kompleks ten wpisany jest w całości do rejestru zabytków Krakowa.

Tworzą go trzy oddziały całodobowe: oddział psychiatryczny rehabilitacyjno-profilaktyczny „Szkoła Życia", oddział psychiatryczny-rehabilitacyjny oraz oddział rehabilitacji sądowej a także warsztat terapii zajęciowej i mieszkanie chronione oraz liczne pracownie terapii zajęciowej. W szpitalu działa Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. W szpitalu wiele uwagi poświęca się terapii poprzez sztukę; głównie dotyczy to sztuk plastycznych, muzyki, teatru, tańca i literatury.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH