Środa, 23 kwietnia 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 24-09-2011 15:56

Koszalin: otwarcie Międzynarodowego Centrum Onkoterapii Onkologia

Przy Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika w Koszalinie uroczyście otwarto Międzynarodowe Centrum Onkoterapii. Zbudowała je prywatna spółka. Leczenie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Koszalinie zbudował, wyposażył i prowadzi holenderski holding Euromedic International. Inwestycja kosztowała 60 mln zł. Ośrodek zbudowano w ciągu 10 miesięcy. Po 2023 roku placówkę na własność przejmie Szpital Wojewódzki w Koszalinie, na którego terenie znajduje się obiekt.

Dr Danuta Rogowska, wojewódzka konsultant w dziedzienie radioterapii onkologicznej, powiedziała podczas otwarcia obiektu (24 września), że dzięki uruchomieniu centrum "powstał ośrodek, który będzie mógł kompleksowo leczyć nowotwory złośliwe, bo w szpitalu znajduje się radioterapia, onkologia kliniczna i chirurgia, a czas oczekiwania na radioterapię skróci się do 4 tygodni, co jest standardem gwarantującym skuteczne leczenie".

Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, przypomniał, że w wielu ośrodkach w Polsce czas oczekiwania na radioterapię to 3-4 miesiące.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Koszalinie będzie mogło rocznie przyjąć ponad 2 tys. pacjentów. Placówka działa od sierpnia. Ordynator centrum dr habIwona Gisterek poinformowała, że ośrodek przyjął już 200 pacjentów. Aktualnie w trakcie radioterapii jest 48 osób.


Centrum zatrudnia obecnie 30 osób, w tym 4 lekarzy, 4 fizyków i 6 techników. Jest wyposażone w najnowocześniejsze na świecie urządzenia do teleradioterapii i brachyterapii.

Teleradioterapia to metoda leczenia, w której źródło promieniowania jest umieszczone na zewnątrz ciała pacjenta, w brachyterapii źródło promieniowania wprowadza się do ciała pacjenta.

Negocjacje z prywatnym inwestorem, dotyczące budowy centrum, koszaliński szpital prowadził przez kilka lat. Przewodniczący rady nadzorczej Euromedic International, Janos Meszaros, mówił w sobotę, że szpital był dobrym partnerem do rozmów, a spółka trzymała się nakreślonej wcześniej wizji, żeby mimo trudnych czasów kryzysu lat 2008-2009 dotrzymać słowa i otworzyć w Koszalinie ośrodek we wrześniu 2011 roku.

Euromedic prowadzi w Polsce trzy centra radioterapii. Koszalin jest pierwszą placówką ze szpitalnym oddziałem łóżkowym dla 35 pacjentów.
 • Euromedic Koszalin
  Tata ma stwierdzonego raka nosogardła. Jeździliśmy do Poznania na konsultacje i byliśmy tam traktowani jak jedni z wielu pacjentów. Za każdym razem rozmawialiśmy z innym lekarzem. Nic na nie tłumaczono. Musieliśmy prosić lekarzy o wizytę, bo inaczej czekalibyśmy na konsultację kilka miesięcy.
  W końcu trafiliśmy do Koszalina, ponieważ operacja nie wchodziła w grę. Na wizytę czekaliśmy 2 dni bez proszenia. Zajął się nami 1 lekarz, który nas prowadził cały czas. Pierwsza wizyta trwała 1,5 godziny. Lekarz przeprowadził wyczerpujący wywiad, przeczytał każdy dokument z osoba, zadawał mnóstwo pytań. Zbadał tatę. Poszedł skonsultować się z p. profesor, wszystko dokładnie wytłumaczył i przy tym był bardzo profesjonalny i miły.
  Diagnozowanie w Poznaniu trwało ponad 3 miesiące bez żadnego szczególnego efektu, ponieważ w końcu skierowano nas do Koszalina na radioterapię. W Koszalinie - konsultacje, dodatkowe badania (tomografia, badania krwi, prześwietlenia i wykonanie maski do radioterapii) trwało tydzień!!! Nasz lekarz zajął się wszystkim kompleksowo, nawet wypełniał za nas dokumentację.
  Nawet wizyta w przychodni euromedic w Koszalinie była milsza - atmosfera jest dużo lepsza niż w Poznaniu, gdzie panuje chaos i bałagan.
  Może i w Poznaniu są wybitni profesorowie, ale zwykły pacjent bez prywatnej wizyty nie spotka się z nimi osobiście. Może gdyby tata musiał mieć operację to poznań byłby lepszy, ale jeśli chodzi o kompleksową opiekę, przychylność lekarzy i szybkość działania to Koszalin zdecydowanie przoduje nad Poznaniem.

  ~Justyna J, 2014-02-27

DODAJ KOMENTARZ

Zdarzenia niepożądane: dlaczego w medycynie korzystamy z doświadczeń lotnictwa

Polski rejestr kardiochirurgiczny, prowadzony centralnie w Warszawie, obejmuje wszystkie operacje przeprowadzone od 2006 roku. Pacjenci są analizowani zarówno we wczesnym okresie leczenia, jak i pod kątem odległych wyników terapii - przypomina prof. Marek Jasiński, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM, Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca.

 • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

  ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.