W weekend rozpoczynają się obchody Dnia Chorego Został on ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie.

Dzień ten jest również świętem instytucji i organizacji kościelnych zaangażowanych w działalność na rzecz chorych.

W sobotę i niedzielę planowane są konferencje i spotkania, których tematyką będzie opieka medyczna, duchowa i towarzyszenie chorym w ich cierpieniu. „By nie zostali sami” -  to tytuł i hasło  uroczystej sesji naukowej, jaką z okazji Światowego Dnia Chorego organizują wspólnie Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i Konwersatorium Etyki „Medycyna na miarę człowieka” przy Fundacji Polskiej Raoula Follereau. Konferencja odbędzie się w sobotę w auli w domu parafialnym przy katedrze warszawsko-praskiej.

W tym roku mija 400 lat od sprowadzenia do Polski Zakonu Braci Miłosierdzia, zwanych dziś bonifratrami, a zarazem 400 lat trwającej posługi na rzecz chorych i cierpiących. Zamierzeniem bonifratrów jest, by skutkiem jubileuszu było otwarcie w 2010 r. ośrodka formacyjno-konsultacyjno-szkoleniowego.

Pomoc chorym jest posłannictwem ojców kamilianów, czyli Zakonu Posługujących Chorym. Po raz trzeci w przeddzień Światowego Dnia Chorego w Galerii Porczyńskich - Muzeum Kolekcji Jana Pawła II w Warszawie odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagród św. Kamila - patrona chorych. Główną ideą nagrody jest „wyróżnienie osób i instytucji, które szczególnie przyczyniły się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji chorych i ich rodzin oraz były głosem tych, którzy nie są w stanie domagać się przestrzegania swych praw”. W tym roku Nagroda św. Kamila przyznawana będzie w dziedzinie onkologii dziecięcej.

Opiekę nad chorymi podejmują także inne zgromadzenia zakonne. Zakony w Polsce prowadzą 35 placówek dla upośledzonych umysłowo i ze schorzeniami układu nerwowego i 115 analogicznych dla dzieci, 102 placówki dla osób w podeszłym wieku i chronicznie chorych, 19 placówek dla osób uzależnionych, narkomanów, chorych na AIDS, alkoholików, 7 hospicjów, 13 przychodni, 10 aptek i 6 szpitali. W Polsce pracuje ok. 1400 pielęgniarek w habitach. Najwięcej w domach pomocy społecznej – 428. Na drugim miejscu są domy zakonne – 258. Trzecie miejsce zajmują szpitale – 251. Dalsza kolejność jest następująca: domy pomocy społecznej dla dzieci – 143, pielęgniarki środowiskowe – 112, Caritas – 50, hospicjum - 27, szkoła – 14, przychodnia – 13, inne – 105.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH