Kościan: dwie karetki to mało - powiat walczy o trzeci zespół ratownictwa medycznego

Już blisko dwa lata samorządowcy z powiatu kościańskiego walczą ze zmianami w systemie ratownictwa medycznego. Ich zdaniem wprowadzenie nowych wytycznych stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia lokalnej społeczności. Postulują zatem utworzenie na terenie powiatu trzeciego zespołu ratownictwa medycznego.

Dla samorządowców propozycja zmian w systemie ratownictwa od lipca 2011r. jest trudna do zaakceptowania. Już kilka razy domagali się skorygowania planów. Na razie bezskutecznie.

W związku ze zmianą na stanowisku ministra zdrowia starosta kościański postanowił - kolejny raz - wystosować list do MZ.

Zabiegi Andrzeja Jęcza, starosty kościańskiego, o utworzenie na terenie gminy Krzywiń dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego popierają mieszkańcy Kopaszewa, Jurkowa, Jerki, Gierłachowa, Czerwonej Wsi, Cichowa, Bieżynia, Bielewa, Lubinia, Łagowa, Łuszkowa, Mościszek, Nowego Dworu, Rąbinia i Rąbinka, Rogaczewa Małego, Rogaczewa Wielkiego, Świńca, Teklimyśli, Wieszkowa, Zbęch, Zbęch Pole Zglińca, Żelazna i miasta Krzywinia, którzy złożyli 4 432 podpisy pod listem do ministra, wyrażającym sprzeciw wobec przyjętych rozwiązań.

- Liczba podpisów świadczy o tym, jak bardzo sprawa wszystkim "leży na sercu" - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Bartosz Jankowski z biura promocji i informacji Starostwa Powiatowego w Kościanie.

W swoim piśmie do ministra starosta przytacza argumenty, które wskazują, że decyzje regulujące system ratownictwa medycznego okazały się błędne. Czas dotarcia karetki na miejsce zdarzenia, zdaniem starosty - po wejściu w życie reorganizacji - uległ nie tylko znacznemu pogorszeniu, ale także naruszył w sposób rażący obowiązujące normy.

Starosta kościański wskazuje również, że podnoszone w procesie decyzyjnym kryterium o liczbie mieszkańców przypadających na jeden zespół ratownictwa medycznego jest, w przypadku powiatu kościańskiego, przekroczone. Zgodnie z wytycznymi liczba mieszkańców przypadających na 1 ZRM nie powinna przekraczać 33 tys. osób, podczas gdy "w powiecie kościańskim, bez gminy Krzywiń, zamieszkuje 68 326 mieszkańców, a zatem wyraźnie można zauważyć, że liczba mieszkańców przypadających na 1 ZRM przekroczyła ustaloną na 33 tys. granicę" - podkreśla w liście starosta.

W przypadku obszaru działania, w skład którego wchodzą gminy Krzemieniewo, miasto Leszno, miasto i gmina Osieczna, miasto i gmina Rydzyna oraz miasto i gmina Krzywiń, liczba mieszkańców wynosi ogółem 99 671 osób. Ten obszar także obsługują dwie karetki, z tą różnicą, że na 1 karetkę przypada aż 49 835 osób. Ponadto latem w miejscowościach wypoczynkowych Cichowo, Krzywiń i Osieczna liczba mieszkańców znacznie wzrasta, co sprawia, że na jeden zespół ratownictwa medycznego przypadnie jeszcze więcej osób.

- Liczymy, że nowy minister zdrowia dokona korekty, biorąc pod uwagę racjonalne argumenty. Warto też przypomnieć, że  minister Ewa Kopacz wyraziła zgodę na dodatkowy zespół, dlatego też gmina przygotowała odpowiednie pomieszczenia. Dopiero później, ze względu brak środków, ta decyzja została cofnięta - stwierdza Jankowski.

Pod koniec grudnia rada powiatu zajmie ponownie stanowisko w sprawie utworzenia dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego na terenie gminy Krzywiń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH